30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İstanbul’da GES’lerin Sayısı Artıyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki güneş enerji santrallerine 6 yeni enerji santrali daha eklemek için çalışmalarını sürdürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan 5 farklı güneş enerji santrali hem milli ekonomiye katkı sağlıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimini artırmak amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 6 yeni enerji santralinin kurulması için çalışma gerçekleştiriyor.

“Milli ekonomiye 1 milyon 200 bin liralık bir katkıda bulunuyor”

Güneş santralleri ile ilgili bilgi veren İstanbul Enerji A.Ş Proje ve İş Geliştirme Şefi Ersin Aydın, “İkitelli’deki güneş enerji sistemimiz İstanbul’un en yüksek kapasiteye sahip güneş enerji sistemi konumunda. Alan olarak projemiz 15 bin metrekarelik bir alanda yer alıyor. 7 bin 200 metrekare bir deponun üzerine yine aynı metrekare ölçülerde diğer deponun üzerinde kurulu. Bu tesisimizde üretilen enerji yaklaşık olarak bin 10 hanenin elektrik enerji ihtiyacını karşılıyor. Yılda 2 buçuk milyon kilovat saatlik bir elektrik üretimi oluyor. Bu da milli ekonomiye 1 milyon 200 bin liralık bir katkıda bulunuyor” diye konuştu.

Enerji Santralleri Çalışmaları Devam Ediyor

İstanbul Enerji A.Ş olarak 2016 yılında güneş enerji santrallerine başlandığını ifade eden Ersin Aydın, “Şu anda 5 tane güneş enerji santralimiz bulunuyor. Bunların haricinde ön hazırlığını yaptığımız 6 adet enerji üretim santralimiz de var. Şu an hizmet veren 5 güneş enerji santralimizden 2 buçuk milyon kilovat saatlik bir verimimiz oldu. Bununla birlikte bizim devam etmekte olan farklı dallarda da enerji üretim santralleri projelerimizde bulunuyor” şeklinde konuştu.

Finansal Yararın Dışında Karbon Emisyonunun Azaltılmasında da Katkı Sağlayacak

Ülke olarak enerji bakımından dışa bağımlı olduğumuzu belirten Aydın, güneş enerji projeleriyle en azından milli ekonomiye ve ülkenin enerji arzına biraz daha katkıda bulunmaya yarar sağladıklarını sözlerine ekleyerek,  “İkitelli Güneş Enerji Santrali ve diğer 4 santralinde finansal olarak katkıda bulunması haricinde karbon emisyonunun azaltılması konusunda da çevreye çok yararlı bir proje olduğu da bilinmesi gerekir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde üretimde olan güneş enerjisi santralleri şunlardır:

 • Büyükçekmece Gölü Yüzer Güneş Enerjisi Santrali
 • İkitelli İçme Suyu Arıtma Tesisi Güneş Enerjisi Santrali
 • Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Santrali
 • Metro İstanbul A.Ş. Metris Durağı Güneş Enerji Santrali
 • Küçükçekmece Tracker Güneş Enerjisi Santrali

Çalışmaları süren ve hizmete alınması planlanan 6 yenilebilir enerji santrali projesi ise şunlardır: 

 • İSKİ’nin 7 adet Terfi İstasyonuna Güneş Enerji Santrali
 • Esenyurt Doğalgaz Basınç Düşüm İstasyonu Enerji Üretim Tesisi Kurulumu
 • Kiptaş Bayrampaşa Konutları Çatı Üzeri Güneş Enerji Santrali Kurulumu
 • Melen Hidro Elektrik Santrali (HES) Kurulumu
 • Seymen Çöp Gazından Enerji Üretim Tesisi Kurulumu
 • Terkos Rüzgar Enerji Santrali Kurulumu

Kaynak: Haber 7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.