30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


İstanbul Havalimanı’nda Büyük Tasarruf

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye’nin en büyük çöp ayrıştırma tesisinin İstanbul Havalimanı’nda olması planlanıyor. Kullanılacak olan teknoloji ile yılda 19 bin hanenin tükettiği elektrik ve 6 bin 750 hanenin tüketimine denk su tasarrufu sağlaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim’de açılışı gerçekleştirilen ve ardından 31 Ekim’de tarifeli uçuşlara başlanan İstanbul Havalimanı birçok yeniliğiyle dikkat çekiyor. Son teknolojiyle inşa edilen havalimanında önemli miktarda enerji ve su tasarrufu sağlanması bekleniyor. Ayrıca, her gün havalimanından çıkan tonlarca çöp malzemesi geri dönüştürülebilecek. İstanbul Havalimanı’nda yer alacak tüm ticari işletmelerin yeşil kuruluş sertifikasına sahip olmak zorunda olduğu biliniyor.

Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik’te gümüş seviyesi hedefleniyor

İstanbul Havalimanı terminal binasında, geleneksel Amerikan Isıtma Soğutma ve İklimlendirme Mühendisleri Derneği (ASHRAE) standartlarına göre yüzde 21 enerji verimliliği ile “Yeşil Bina Sertifikasyonu” olan Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik’te (Leadership in Energy and Environmental Design- LEED) gümüş seviyesini hedefleniyor.

Sürdürülebilir Altyapı Enstitüsünün Envision Sürdürülebilirlik Sertifikası’na başvuruldu

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA, aynı zamanda sürdürülebilirlik alanında dünya çapındaki en önemli ve en prestijli referanslardan olan altyapı projelerinin çevresel, sosyal ve ekonomik etkilerini değerlendiren Sürdürülebilir Altyapı Enstitüsünün Envision Sürdürülebilirlik Sertifikası’na başvurdu.

Kuzey Amerika dışındaki ilk ve dünyada en büyük altyapı projesi olması planlanıyor

İstanbul Havalimanı bu sertifikayı almaya hak kazanan Kuzey Amerika dışındaki ilk ve dünyada en büyük altyapı projesi olacak. Çevreci olarak tasarlanan İstanbul Havalimanı’nda enerji açısından da çok önemli oranda tasarruf sağlanacak. 1,4 milyon metrekarelik terminal binasının çatısı da buna göre tasarlandı. Özellikle terminalin çatısında bulunan çok sayıda camlı bölme sayesinde güneş ışınlarının terminal içerisine en iyi şekilde yansıması sağlanıyor. Böylece terminal aydınlatmasında tasarruf yapılacak. Havalimanında alınan çevreci tedbirler sayesinde yılda 19 bin hanenin tükettiği elektrik ve 6 bin 750 hanenin tüketimine denk su tasarrufu yapılacak. Bu sayede İstanbul Yeni Havalimanı yılda 33,2 milyon lira tasarruf ettireceği öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir