30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İstanbul Havalimanı Dünya’nın En Büyük Yakıt İkmal Sistemine Sahip!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İstanbul Havalimanı,300 bin m3 depolama kapasitesine sahip tank sahası, yaklaşık 105 km boru hattı, 512 uçak ikmal noktası, 73 ikmal aracı ile Dünya’nın en büyük depolama ve hidrant sistemine sahip oldu.

Açılışı öncesi IATA tarafından yapılan kontrollerde yakıt sistemlerine onay verildi. İstanbul Havalimanı, 300 bin metreküp depolama kapasitesine sahip tank sahası, yaklaşık 105 km boru hattı, 512 uçak ikmal noktası, 73 ikmal aracı ile Dünya’nın en büyük depolama ve hidrant sistemine sahip oldu.

“Açılış öncesi Türk Hava Yolları, Lufthansa, Onur Air, SunExpress havayollarının temsilcilerinin de bulunduğu 5 kişilik uzman bir ekip tarafından 2 gün boyunca incelendi.”

IATA tarafından, 29 Ekim açılışı öncesinde Türk Hava Yolları, Lufthansa, Onur Air, SunExpress havayollarının temsilcilerinin de bulunduğu 5 kişilik uzman bir ekip tarafından, 2 gün boyunca incelemelerde bulunuldu. Yakıt sistemlerinin IATA standartlarına uygun şekilde devreye alınma kayıtları ve sistemler üzerinde birçok noktadan alınan yakıt numuneleri, denetçiler tarafından incelendi ve akredite laboratuarlar tarafından yapılan testler sonucunda yakıtın uygunluğuna onay verildi.

“Havalimanı’nda bulunan yakıt ikmal sistemlerinin ve araçlarının Dünya’nın en büyüğü olmasının yanı sıra en gelişmişi.”

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu, yaptığı açıklamada Havalimanı’nda bulunan yakıt ikmal sistemlerinin ve araçlarının Dünya’nın en büyüğü olmasının yanı sıra en gelişmişi olduğunu belirterek, İstanbul Havalimanı’nda Dünya çapında ‘ilk’lere ve ‘en’lere imza attığımız projeleri dünya ile paylaşmaya devam ediyoruz. Bu en’lerden biri de yakıt ikmal konusundaki yetkinliğimiz oldu. Standart yakıt ikmal araçlarında bulunan filtreler ve ekipmanlar uçakları sudan, partikülden ve aşırı basınçtan koruyor, İstanbul Havalimanı’nda bulunan ikmal araçları ise filtreleme ve basınç regülasyonu yapmasının yanı sıra, sensörler ile sürekli suyu partikülü ve basıncı kontrol ediyor. Filtrelemede problem olması durumunda da ikmali otomatik olarak durduruyor. Dünyanın en gelişmiş havalimanlarında dahi bulunmayan bu sistemler ile havayollarının en güvenli ve kaliteli şekilde yakıt ikmali almalarını sağlayacağız.” dedi.

İGA Yakıt İkmal Direktörü Hüseyin Aslanoğlu, İstanbul Havalimanı’nda uçağa yakıt teslim zincirinin son halkasında bulunan ikmal araçlarının standartların üzerinde özelliklere sahip olduğunu ve havalimanında ikmallerin en güvenilir şekilde yapıldığını IATA onayı ile de bunun tescillendiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.