30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İSTAÇ, Atık Yağları Biyodizel ve Biyogaza Dönüştürüyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştirak şirketi olan İSTAÇ A.Ş. bitkisel atık yağları yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüştürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştirak şirketi olan İSTAÇ A.Ş. 1994 yılından beri çevre yönetimi alanında hizmet veriyor. İŞTAÇ, sosyal medya hesabında atık yağların dönüşümü ile yenilenebilir enerji kaynağı olarak geri kazanılmasını anlattı:

1 litre atık yağ 1 milyon litre suyu kirletiyor. İki kere kullanılmış yağlar ve kullandıktan sonra uzun süre beklemiş yağlar atık haline gelirler. Bu yağlar da sağlığa zararlı yağlara dönüşür.

Atık haline gelen bitkisel yağlar lavabolara, çöplere ve toprağa dökülememelidir. Çünkü kanalizasyon sistemlerinde ve atık su arıtma tesislerinde tıkanıklıklara neden olurlar. Ayrıca bitkilere ve yeraltı sularına zarar verirler.

Sulara ulaşan bitkisel atık yağlar yoğunlukları nedeniyle su yüzeyini bir film tabakası gibi kaplar. Bu tabaka da oksijen transferini önleyerek su altı canlı varlığını yok eder.

Hep birlikte geri kazanıma destek olalım! Geri kazanımla biyodizel ve biyogaz gibi yenilenebilir enerji kaynağı elde edilir. Doğru atık yönetimi temiz çevre temiz İstanbul için 1 büyüktür 1 milyon!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.