30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İspanya’daki Enerji Şirketlerinin Blockhain’e İlgisi Yoğun

İSPANYA (Enerji Portalı) – İspanyol enerji şirketi Repsol, güvenlik belgesi kalitesini arttırmak için blockchain teknolojisini kullanmayı denediklerini açıkladı. Dahası, her geçen gün İspanya’daki enerji şirketlerinin blockchain kullanma oranının arttığı gözlemleniyor.

Ham petrol ve doğal gaz arama, geliştirme ve üretimi de faaliyetleri dahilinde olmak üzere, petrol ve gaz endüstrisinde önde gelen enerji şirketleri arasında yer alan Repsol, güvenlik belgesi kalitesini arttırmak için blockchain’in test edildiğini açıkladı.

Repsol Teknoloji Laboratuvarı Araştırma Merkezi ve blockchain girişimi Finboot; petrokimya ürünlerinin sertifikasyon sürecini geliştirmek için, bir blockchain teknolojisini kullandı. Bu teknolojinin, tüm üretim süreci boyunca şirketin numuneleri ve ürünleri, tanımlamasını ve izlemesini sağlaması amaçlanıyor. Böylece, hata yapma sıklığının azaltılması ile şirkete 400.000 euroluk tasarruf sağlanacak.

Teknik Laboratuvarda deney yöneticisi olan Tomas M. Malango, Repsol’ün blockchain denemesinin başarılı sonuçlarının benzer uygulamaları ve benzer işlevsel bozuklukları olan diğer şirket bölümlerinde de uygulanabileceğini ifade etti.

Diğer yandan, Blockchain teknolojisi İspanya’nın enerji sektöründe varlığını her geçen daha da hissettiriyor. Geçtiğimiz günlerde İspanya’nın en büyük enerji şirketi Iberdrola, yenilenebilir enerjiyi takip etmek için blockchain kullanmaya başlamıştı. Aralık ayında ise başka bir enerji şirketi olan ACCIONA Energía da elektrik üretimini takip etmek için blockchain kullanacağını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.