30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İSO: Türkiye’nin En Büyük Kamu Şirketi EÜAŞ

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İSO verilerine göre EÜAŞ üretim cirosu ile Türkiye’nin en büyük kamu şirketi olarak ilk 20 firma arasında yer aldı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) sanayi sektörünün en değerli verilerini oluşturan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasını açıkladı. İSO verilerine göre EÜAŞ üretimden satışlarda (ciro) 9.096 milyar TL ile Türkiye’nin en büyük kamu şirketi olarak ilk 20 firma arasında yer aldı. EÜAŞ, 21.680 milyar net satışlar sıralamasında da zirveye çıkarak büyük bir başarı gösterdi.

Elektrik enerjisi üretimi ve toptan ticareti ana faaliyetlerini yerine getiren EÜAŞ, sahip olduğu elektrik üretim tesislerinin ve maden sahalarının işletme, bakım-onarım, rehabilitasyon ve modernizasyon çalışmalarını yürütmekte, ayrıca maden sahalarını özel sektör yatırımlarına açabilmek üzere gerekli teknik çalışmaları yerine getirmekte olan bir kamu şirketidir.

EÜAŞ’ın Türkiye elektrik üretimindeki payı 2020 sonu itibarıyla: %18.25

2020 sonu itibarıyla, EÜAŞ’ın Türkiye Kurulu gücü içindeki payı %22,5’dir. EÜAŞ’ın mülkiyetinde 10 adet termik, 48 adet hidroelektrik ve 2 adet rüzgâr santrali bulunuyor. Şirketin kurulu gücü, 7.587 MW’ı termik, 13.983 MW’ı hidroelektrik ve 17MW’ı rüzgâr santralı olmak üzere toplam 21.588 MW’dır. EÜAŞ’ın Türkiye elektrik üretimindeki payı 2020 sonu itibarıyla %18.25 oldu.

2020 sonu itibarıyla EÜAŞ portföyünde yer alan termik santrallarda 16,7 milyar kWh, hidrolik santrallarda 38,8 milyar kWh olmak üzere toplam 55,6 milyar kWh elektrik enerjisi üretildi. Ülkemiz, elektrik enerjisi üretiminde kullanılabilir birincil enerji kaynakları açısından çok zengin değildir. Buna karşın yerli kaynak kullanımına ağırlık veren EÜAŞ, 2020 yılında ürettiği toplam 55,6 milyar kWh elektrik enerjisinin %70’ini hidrolik ve %7’sini linyit olmak üzere toplam %77’sini yerli kaynaklardan sağladı. 2020 yılında Teşekkülümüz tarafından piyasaya satışlar hariç toplam 67.122.913 MWh elektrik enerjisi satıldı. Elektrik Piyasasında ise 19.860.924 MWh elektrik enerjisi satışı gerçekleştirildi.

EÜAŞ 2020 yılında çok önemli projeleri hayata geçirdi…

Ayrıca EÜAŞ 2020 yılında çok önemli projeleri hayata geçirdi. Günümüz koşullarında elektrik üretim santrallerinde kullanılması bir zorunluluk haline gelen yüksek maliyetli ve yüksek teknoloji ürünü olan otomasyon sistemlerinin yerli imkanlar ile geliştirme çabasına girerek EÜAŞ mühendisleri tarafından geliştirilen EÜAŞ Otomasyon Sistemi EOS’u ülkemizin kullanımına sundu. EOS, bir endüstriyel tesiste bulunan çeşitli sensörlerden verileri toplayan ve bu verileri tesisin otomatik kontrolünü gerçekleştirmek ve tesisi yönetmek amacıyla kullanan donanım, yazılım, iletişim altyapısı, veri tabanı, siber güvenlik gibi farklı alt öğelerden oluşan bir otomasyon sistemidir.

Kepez II hidroelektrik santrali de başarılı bir şekilde Temmuz 2020 tarihinde devreye alındı. Dünyada sadece 5 ülkede olan ve ülkemizdeki sanayi tesislerinde kullanılması halinde ekonomiye milyar dolarlarla ifade edilebilecek büyük bir katma değer sağlaması öngörülen EOS’un, geliştirme çalışmaları devam etmekte olup, sistemin EÜAŞ’a ait tüm santrallarda yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Yine Keban HES Generatör ve Yardımcı Sistemleri Rehabilitasyonu kapsamında; Keban HES’in 1,2 ve 3. ünite generatörü yüzde yüz EÜAŞ personeli tarafından üretilerek devreye alındı. Türkiye için bir milat olarak kabul edilen bu generatörler sorunsuz olarak çalışmaktadır. Yapılan bu çalışmalar sonucu genaratör verimliliğinde yüksek bir artış sağlandı.

EÜAŞ, büyük başarısını tescilledi!

İSO verilerine göre EÜAŞ, üretimden satışlarda (ciro) 9.096 milyar TL ile Türkiye’nin en büyük kamu şirketi olarak ilk 20 firma arasında yer alıp ve 21.680 milyar net satışlar sıralamasında da zirveye çıkarak büyük başarısını tescilledi. Türkiye’nin en büyük kamu şirketi olma başarısını yineleyen EÜAŞ, bu sorumluluk kapsamında çalışmalarına hız kesmeden devam etmekte ve üstlendiği sorumluluğunun önem ve bilinciyle faaliyetlerini büyük bir titizlik ve özverili hizmet anlayışıyla sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.