30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İSO, Enerji Verimliliği Projelerini Ödüllendiriyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İstanbul Ticaret Odası (İSO), enerji verimliliği projeleri geliştiren sanayi ve üniversiteleri ödüllendiriyor.

İstanbul Ticaret Odası (İSO), enerji verimliliği projeleri geliştiren sanayi ve üniversiteleri ödüllendiriyor. İSO, “Sanayi Ödülleri ve Özel Kategori Ödülleri” olarak iki farklı kategoride enerji verimliliği projelerini değerlendirmeye alıyor.

Sanayi Ödülleri, sanayi firmaları için iki kategoride “Büyük Ölçekli Kuruluş” ve “KOBİ” olmak üzere ayrı ayrı verilecek. Bir firma her iki kategoriye de başvurabilir. Bir firmanın her bir kategori için (kategori başına) başvuru sayısı en fazla iki adet olarak belirlenmiş. Bunlar:

  • Enerji Verimli Ürün: Elektrikli ve elektronik eşyaları üreten firmaların Ar-Ge ve / veya mühendislik çalışmaları sonucu geliştirdikleri ve önceki eş değer ürüne oranla daha az enerji tükettiği kanıtlanabilen ürünler başvurabilecektir. Söz konusu ürün 2016-2017-2018 yılları arasında piyasaya sürülmüş olmalıdır.
  • Enerji Verimliliği Projesi: Gaz, buhar, ısı, hava ve elektrikteki enerji kayıplarının önlenmesi, atıkların geri kazanımı ve değerlendirilmesi veya ileri teknoloji ile üretimi düşürmeden enerji talebinin azaltılması, gelişmiş endüstriyel süreçler, enerji geri kazanımları gibi uygulamaları hayata geçirmiş bütün sanayi sektörlerindeki firmalar başvurabilecektir. Söz konusu proje 2016-2017-2018 yılları arasında hayata geçirilmiş olmalıdır. Önemli not: Güneş panellerinden ve rüzgar türbinlerinden elektrik üreterek tesiste kullanılması veya şebekeye verilmesine yönelik projeler bu kapsamda olmayıp, prosesleri için gerekli enerjinin güneş ve rüzgar kaynaklı projelerle elde edilmesi ile tasarruf sağlanan projeler kapsamdadır.

Özel Kategoriler ise üç adet alt kategoriye ayrılmış:

  • Akademisyenler (Üniversite-Sanayi İşbirliği): Bu kategoriye bir sanayi tesisinde uygulamaya geçmiş, sanayiye önerilmiş, sanayi tesisinin gerçek değerleri kullanılarak yürütülmüş/tamamlanmış doktora / yüksek lisans vb üniversite – sanayi işbirliği projeleri ile akademisyenler ve proje ekipleri başvurabilir. Projeler son üç yıl içinde (2016-2017-2018) enerji verimliliğine yönelik gerçekleştirilmelidir.
  • Kurum/Kuruluşlar: Bu kategoriye kamu kuruluşları, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, birlikler, odalar, üniversiteler, okullar katılabilir. Son üç yıl içinde (2016-2017-2018) enerji verimliliğine yönelik gerçekleştirilen çalışmalar ile başvurulabilir.
  • Teknoloji bölgelerinde yer alan firmalar: Bu kategoriye teknoloji bölgelerinde yer alan firmalar başvurabilir. Proje / ürün (akıllı şehirler, akıllı sistemler, enerji sistemleri, elektrikli araçlar, enerji depolama, nesnelerin interneti, atıktan enerji vb) son üç yıl içinde (2016-2017-2018) enerji verimliliğine yönelik gerçekleştirilmelidir.

Ödül jürisi; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği Dairesi Başkanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, İSO Yönetim Kurulu Üyesi, İSO Meclis ve Meslek Komitesi Üyeleri, sanayi temsilcileri, üniversitelerin ve enstitülerin ilgili bölümlerinden akademisyenler, enerji verimliliği uzmanları ile sivil toplum kuruluşları üyelerinden oluşuyor.

Başvurular için burayı tıklayabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz:

Telefon: (0212) 252 2900
E-posta: “Enerji Verimliliği Hk” başlığı ile ebuyukbay@iso.org.tr veya oinan@iso.org.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.