30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İskoçya’da, Kıyıdan Esen Rüzgarla 80 Bin Haneye Elektrik Verilecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İskoçya’nın en büyük rüzgar çiftliği yaklaşık 80 bin haneye elektrik tedarik edecek.

İsveç enerji şirketi Vattenfall’un, İskoçya’da işletmeye aldığı “Avrupa Açık Deniz Rüzgar Dağıtım Merkezi” (EOWDC) elektrik üretmeye başladı.

Rüzgar enerjisi sektörünün gelişmesini rekabetçi yenilenebilir elektrik üretimine dönüştürmek için türünün ilk test tesislerinden biri olan Aberdeen Koyu’nda, 93,2 megavat üretim kapasitesine sahip 11 türbinden oluşan son rüzgar enerjisi teknolojisi test ediliyor.

Şirkete göre, 8,8 megavat ve 8,4 megavat olmak üzere 11 rüzgar türbini, dünyanın en büyük türbin kapasitesine sahip.

Kuzeydoğu İskoçya’nın en önemli liman ve ticaret merkezi olan Aberdeen’de kurulan rüzgar çiftliği, her yıl bölgede yaklaşık 80 bin hanenin enerjisini karşılayacak.

Ayrıca, rüzgar çiftlikleri çevresindeki deniz yaban hayatı çalışmaları için şirket, Avrupa Birliği’nden (AB) 500 bin avro destek aldı.

Vattenfall’ın İş Alanı Rüzgarı Müdürü Gunnar Groebler rüzgar çiftliğinin kısa bir inşaat süresinden sonra enerjiyi sağlamanın tatmin edici olduğunu belirtti.

Şirket ve ortakları adına tüm insanlara samimiyetiyle teşekkür eden Groebler, “Vattenfall’a yarının rüzgar enerjisi ve teknolojisini geliştirme, ilerletme fırsatı verildi. Böylece müşterilerimizin fosilsiz yaşayabilmelerine yardımcı olacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.