30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İSKİ Yüzer Güneş Enerjisi Santrali İle Bir Ödül Daha Aldı

ANKARA (Enerji Portalı) – Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen “Verimlilik Proje Ödülleri” sahiplerini buldu. Yarışma kapsamında İSKİ, “İstanbul Tatlı Su Kaynaklarında Yüzer Güneş Enerji Santralinin Kurulması ve Verimliliğin Değerlendirilmesi Projesi” ile Kamu kategorisinde üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Verimlilik bilincinin ülke çapında yaygınlaştırılması, kurum ve kuruluşlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımının artırılması amacıyla, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen “Verimlilik Proje Ödülleri” sahiplerini buldu.

Yarışma kapsamında bu yıl İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), “İstanbul Tatlı Su Kaynaklarında Yüzer Güneş Enerji Santralinin Kurulması ve Verimliliğin Değerlendirilmesi Projesi” ile Kamu kategorisinde üçüncülük ödülüne layık görüldü. Daha önce de Uluslararası Yeşil Dünya Ödülleri‘nin Yeşil Enerji Kategorisi’nde “Küresel Altın Ödülü”ne layık görülen proje, bir kez daha ödüle layık görüldü.

Büyükçekmece Gölü’ne kurulan santralin yapımında 960 adet 260W gücünde polikristal fotovoltaik panel kullanıldı. Panel ve diğer malzemelerin seçiminde korozyona karşı dayanımlı ürünler tercih edilerek santral ömrünün uzatılması planlandı. Bununla birlikte, Yüzer Güneş Enerji Santrali için tasarlanan iki farklı yüzdürücü sistemin kullanıldığı sistem, kapladığı su yüzeyini yüzde 70 oranında havadan izole ediyor. Böylece, özellikle yaz aylarında karşılaşılan en önemli sorunlardan biri olan buharlaşma ile su kaybı da azalmış olacak.

Büyükçekmece Gölü üzerine “Yüzer Güneş Enerjisi Santrali” ile 315 bin kWh elektrik enerjisi üretilebiliyor…

202 hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek güçte enerji (315 bin kWh elektrik enerjisi) üretilebiliyor. İSKİ bu projesi ile kurumun faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sahip olduğu potansiyel yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayarak enerji maliyetinin önemli ölçüde düşürmeyi amaçlanıyor.

Yılda 164 ton CO2 salımı önleniyor…

Bu proje ile yılda 164 ton karbondioksit salınımı önlüyor ve 13 ton karbon emisyonu azaltıyor. Bu da trafikten 135 aracın çekilmesi ve 4 bin 200 ağacın dikilmesine eş değer çevresel fayda sağlıyor.

1 Yorum

  • Mehmet Alkan dedi ki:

    Projenn ödül almasından dolayı tebrik ederim.Güzel proje bunlar 1kWh bile üretilse takdire şayanıdr.
    Ancak enerjide resmin büyüğü var maalesef esas bunlar gündeme gelmeli ki-çok büyük katkı sağlasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.