30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

İskenderun Teknik Üniversitesi Öğrencileri Hidrojenli Otomobil Tasarlıyor!

HATAY (Enerji Portalı) – İSTE Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğu’nun isteC-H2 isimli Hidrojenli Otomobil Tasarımı ve Üretimi Projesi’nin ön tanıtımı, İskenderun Primall AVM Sanat Galerisi’nde yapıldı.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğu’nun isteC-H2 isimli Hidrojenli Otomobil Tasarımı ve Üretimi Projesi’nin ön tanıtımı, İskenderun Primall AVM Sanat Galerisi’nde yapıldı.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğu’nun, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdiği isteC-H2 aracının isimli hidrojen yakıtlı aracın ön tanıtım törenine, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ile birlikte çok sayıda davetli, sanayi ve iş dünyasının temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katılım gösterdi.

İSTE Teknoloji Transfer Ofisi 3 boyutlu yazıcıda üretilen prototipi sergilendi…

Tanıtım programında şimdiye kadar yapılan çalışmaları özetleyen bir video gösterildi ve isteC-H2 isimli hidrojenli aracın İSTE-TTO’daki (İSTE Teknoloji Transfer Ofisi) 3 boyutlu yazıcıda üretilen prototipi sergilendi.

Hidrojen Teknolojileri Topluluğu Akademik Danışmanları; Topluluk Başkanı İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi M. Kaan Baltacıoğlu ve Proje Koordinatörü İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi M. Hakan Demir, katılımcılara teknik detaylar ile ilgili bilgi verdiler.

“Teknoversite olarak, teknoloji üretmeyi hedefine alan, azimli ve kararlı öğrencilerimizin her zaman yanındayız.”

Törende kısa bir açılış konuşması yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, geçen sene İSTE’de üretilen elektrikli araçtan sonra yeni hedeflerinin geleceğin çevreci teknolojilerinden birisi olan hidrojen yakıtlı bir otomobil yapmak olduğunu söyleyerek:

“Bugün ölçeklendirilmiş küçük bir prototip hidrojenli araç ile karşımıza çıkan öğrenci arkadaşlarımıza diyorum ki; küçüğünü yapan, büyüğünü de yapar. Prototipini yapan, gerçeğini de yapar. Tasarımını yapan, üretimini de yapar. Sizlere güveniyoruz. Bugün burada, sizin arkanızda olduğumuzu göstermek için toplandık. Sizlere çok teşekkür ediyoruz. Teknoversite olarak, teknoloji üretmeyi hedefine alan, azimli ve kararlı öğrencilerimizin her zaman yanındayız.”

Hidrojenli otomobil çalışmaları için maddi ve manevi desteklere ihtiyaçları var…

Hidrojen Teknolojileri Topluluğu Akademik danışmanları; Topluluk Başkanı İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi M. Kaan Baltacıoğlu, Proje Koordinatörü İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi M. Hakan Demir’e ve projeye emek veren tüm öğrencilere teşekkür eden Rektör Prof. Türkay Dereli, projenin finansmanı için öğrencilere destek olunmasını ve sahip çıkılmasının gerektiğinin altını çizerek:

“İSTE Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğu’nun bu çevreci verimlilik teknolojisi geliştirme yolculuğunda beraber yürüyen, yürüyecek ve hidrojen enerjili otomobil üretimi sürecinde maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen ve esirgemeyecek tüm sponsorlarımıza, bilimseverlere ve teknoloji dostlarına şimdiden teşekkür ediyorum.” dedi.

Gün sonunda motivasyonları ve özgüvenleri yükselen öğrenciler, kapanışın ardından kendi aralarında kısa bir toplantı yaparak, sonraki adımları ve süreçteki stratejilerini görüşerek programı sonlandırdılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir