30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Isınma Kaynaklı Hava Kirliliğine Çözüm: Kojenerasyon”

ERZURUM (Enerji Portalı) – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait Ulusal Hava Kalite İzleme Ağı’nın gerçekleştirdiği ölçümlere göre Erzurum’da hava kirliği rekor seviyelere ulaştı. Erzurum Valisi Okay Memiş, dağıttıkları yardım kömürünün hava kirliliğine sebep olduğunu belirterek kükürt oranı daha düşük kömür dağıtacaklarını veya doğal gaza geçişi hızlandıracaklarını dile getirdi.

Erzurum’da hava kirliliğinin özellikle Yakutiye ve Aziziye ilçelerinde yaşayan vatandaşlar için rekor seviyeye ulaştığı belirtildi. Ulusal Hava Kalite İzleme Ağı’ nın gerçekleştirdiği ölçümlere göre partikül madde oranı akşam saatlerinden itibaren artmaya başlıyor ve saat 24:00 sularında rekor seviyeye ulaşıyor. Partikül madde oranının ülkemizde ortalama 80, AB ülkelerinde ise 50 mikrogram olması öngörülürken, Erzurum’da partikül madde miktarı, bir metreküp havada 368 mikrograma kadar yükseldiği ifade edildi.

“Erzurum’un topografyasından, coğrafyasından kaynaklı inversiyon hattı çevre kirliliği, insan kirliliği açısından sorun oluşturmamasına rağmen dağıttığımız Soma kömürünün Erzurum’a özel bir etkisi var.”

Erzurum Valisi Okay Memiş konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Erzurum’un topografyasından, coğrafyasından kaynaklı inversiyon hattı çevre kirliliği, insan kirliliği açısından sorun oluşturmamasına rağmen dağıttığımız Soma kömürünün Erzurum’a özel bir etkisi var. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na giderek, Sayın Bakan’a durumu arz ettim. Şunda mutabık kaldık; en azından merkez ilçeler Yakutiye, Palandöken ve Aziziye’de seneye kalitesi daha yüksek, kükürt oranı daha düşük kömür dağıtacağız veya doğal gaza geçişi hızlandırarak vatandaşlarımıza doğal gaz desteği sağlayacağız.

Biz vatandaşlarımızın sağlığını önemsiyoruz. Sosyal yardım açısından çok iyi durumdayız. Hakikaten sosyal devlet ilkesini çok iyi uyguluyoruz ama bunu yaparken de özel bir durumla karşı karşıya kaldık durumu çözmek de benim görevim.”

“Çözüm kojenerasyonla ısınma…”

Erzurum’da meydana gelen durumla ilgili Türkiye Kojenerasyon Derneği ise çözüm olarak bölgesel ısıtmayı önererek şöyle belirtti:

“Toplu konutlarda ısınma amacıyla düşük kaliteli kömür kullanılmasıyla zehirli bileşenler atmosfere salınmaktadır. Oysa, bölgesel ısıtma sistemiyle hava kirliliği minimum seviyeye indirilebilir. Elektrik ve ısının birlikte üretilmesi prensibine dayalı olan kojenerasyon sistemi kullanıldığında; enerji giderlerinde tasarruf sağlar, iletim ve dağıtım kayıplarını azaltır, ucuz ve ekonomik ısınma sağlar, zararlı emisyonların azaltılmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.