30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İş Yerimize Bugün 10 kW Güneş Enerjisi Kursak

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Güneş enerjisi yatırımının en hızlı geri dönebileceği sistemler, ticarethane aboneliği ile elektrik alan (tüm vergiler dahil 0,93TL /kWh) firmalardır. Özel anlaşmalar yoksa ödedikleri tutar neredeyse her kWh enerji için 1 TL dir. Hal böyle olunca binlerce liralık faturaları her ay ödemek zorunda kalmaktasınız. Küçük bir otel olduğunuzu düşünün 5 bin TL 10 bin TL gibi elektrik faturaları ödüyorsunuz. Bunu daha büyük ölçekte de düşünebilirsiniz.

Fabrikanız var 100 bin 300 bin gibi elektrik faturası ödeyenler için de oldukça mantıklı bir yatırım olacaktır. Bu video makalemizde, İş yerimize bugün 10 kW güneş enerjisi kursak ne kadar maliyeti olur? yatırım bize ne kadar sürede geri döner gibi soruları kalem kalem yazmaya çalışacağım.

Güneş paneli fiyatı

Sistemde en çok maliyet oluşturan kısım, hem parasal olarak hem de düzgün ürün, işçilik, mühendislik hesaplamalarıyla yapılmayan tasarım ve uygulamaların başınıza açacağı maliyet olarak  güneş paneli diyebiliriz. Daha önce garantilerle ilgili dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili ve fiyatlarla ilgili makaleler yazmıştım incelemenizi öneririm. 10 kW kapasiteli güneş enerji santralimiz için yaklaşık 40 adet 310 Wp güneş paneli düşündüm(şartlara göre farklı adetler olabilir) ve birim fiyat olarak 125$ yani toplamda 5000$ gibi bir kalem oluşturdum. Fiyatlar konusu çok değişken ve bu fiyatın altında veya üstünde fiyatlar bulubilirsiniz.

İnverter fiyatı

10 kW kapasiteli inverter fiyatı olarak 2500$ olarak hesapladım. Yine altında veya üstünde fiyatlar olabileceğini belirteyim. Ürün seçiminde ödediğiniz ürünün içeriği ve en önemlisi satış sonrasının nasıl olduğunu iyi araştırmak gerekir. Bu konuda da daha önce makaleler yazmıştım.

Konstrüksiyon

Farklı çatı tiplerine göre farklı içeriklerle alınabilecek bir ürün. Çatıya paralel veya optimum güneş enerji üretim açısını yakalamak için açıyı yükseltebileceğiniz sistem olabilir. Veya tracker sistemler olabilir çeşit çok bu sebeple benim hesaplamamda 500$ olarak katacağım.

Elektrik malzemeleri

Güneş enerji santralinin AC ve DC taraflarında bulunan kablolama maliyeti elektrik panosu içerisindeki ekipmanlar ile birlikte hesabıma 750 $ olarak kattım.

İşçilik

Belki de en kritik konuların başında gelmektedir ve yatırımcının gözünde en az parayı vereceği kısım olarak görünmektedir. Halbuki en başından düzgün tasarlanmayan ve uygulanmayan bir sistem sürekli problem çıkarmaya meyilli bir sistem olacaktır. Daha az veya fazla olabilir belki ama ben 1000$ olarak hesabıma kattım.

Mühendislik hizmetleri

Sistemin en başında düzgün ve ihtiyaçlara uygun tasarlanması, çatı alanının verimli kullanılması , evrak süreçlerinin işletilmesi vb süreçlerin yönetilmesi için hesabıma kattığım değer bu başlık için yine 1000$ dır. Yukarıda ve aşağıda bambaşka rakamlarda görebilmek mümkündür. Videonun içerisinde anlattım.

Toplam Maliyet ne kadar oldu?

Güneş paneli 5000$ inverter 2500$ konstrüksiyon 500$ elektrik şalt malzeme 750$ işçilik 1000$ mühendislik 1000$ toplamda 10 kW kapasite için 10750$ gibi bir rakam ortaya çıktı. Bu rakamlar kurulum yerine ,kurulum ihtiyacına , kurucu firmaya ,ürünlere, verilen hizmetin kalitesine vb.. bir çok neden bağlı olarak daha yukarıda ve daha aşağıda olabilir.

Güneş enerjisi yatırım geri dönüşü

Küçük bir işletme özelinde 10 kW çatı uygulamasına baktığımızda , ticarethane aboneliği ile 1 kWh enerji bedeli 0,93TL civarındadır.

Türkiye’nin farklı yerlerinde farklı üretim değerleri olmakla birlikte 10 kW kapasite 15.000 kWh/ yıl elektrik üretebilir. Bir yılda üretilen bu enerji miktarının tamamını iç tüketiminizde kullanırsanız 15.000 kWh x 0,93TL kadar size katkı sunabilir. (yaklaşık 14.000TL)  böylece 5-5,5 yıl gibi sürelerde geri dönüşler mümkün olabilmektedir.

Özetlemek gerekirse ;

Ticarethane aboneliği ile elektrik satın alan işletmeler için güzel bir seçenek olabilir. Burada 10 kW örnek olarak verildi. Siz daha büyük sistemde yaptırabilirsiniz.

Kanalıma Abone Olun!

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

1 Yorum

  • Yahya Ali ÖLMEZ dedi ki:

    Senegalde ki bir güneş enerjisi projesine 10 KW lık bir ekipman için fiyat teklifi ve checkin liste verebilir misimiz

    saygılarımızla

    NOT : 2.000 m3 SU TANKINI DOLDURMAK İÇİN KULLANILACAKTIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.