30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İrlanda, Yenilenebilir Enerji Oranını %70 Yapacak!

İRLANDA (Enerji Portalı) – İrlanda hükümeti ülkenin 2019 için İklim Eylem Planı’nı açıkladı. Eylem planına göre güç üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı 2030 yılına kadar %70 olacak.

%70 hedefine ulaşmak için kömür gibi fosil yakıtlı kaynaklardan elektrik üretimini azaltacak, yenilenebilir enerji kapasitesini artıracak ve diğer ülkelerle enerji alış-verişine olanak sağlayacak yeni bağlantılarla şebekesini güçlendirmeyi planlıyor.

Plana göre, mevcut durumda 4,5 GW olan yenilenebilir enerji kapasitesi üç katına çıkarılacak. 2030 yılına kadar en az 8,5 GW kara ve 3,5 GW deniz üstü rüzgar enerjisi santralleri, en az 1,5 GW da şebeke ölçekli güneş enerjisi santrali inşa edilecek.

Hükümet, hem karada hem de denizde rüzgar enerjisi bağlantı süreçlerini kolaylaştırmayı, yenilenebilir enerji projelerine daha fazla kitlenin katılımını sağlayacak adımlar atmayı da planlıyor. Ayrıca planda ülkenin elektrik talebinin %15’inin güç alım sözleşmeleri (PPAs) kapsamında yapılan yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacak.

Elektrikli araçlara yöneliyor…

İddialı plan İrlanda’yı 2050 yılına kadar net sıfır karbon ayakizine zorluyor. Raporda, ülkenin karbondioksit salımını azaltmak için ulaştırma, tarım, atık ve inşaat sektörlerine özel 180 eylem önerildiği belirtiliyor. Bu önerilerin arasında karbon vergilerinde artış, konutlarda enerji verimliliği çalışmaları yapmak ve 2030 yılına kadar 950.000 elektrikli aracın kullanılması için özendirme gibi uygulamalar mevcut. 2030 yılına kadar otomobil ve kamyonetler elektrikli olacak v e biyoyakıtların harmanlanma oranı benzinde %10’a, dizelde %12’ye çıkarılacak.

Bunlarla birlikte raporda mikro-üretim, anaerobik bozunma, biyokütle, ısı geri kazanımı, karbon yakalama ve biyometan gibi teknolojilerin geliştirileceğini ve ulusal yenilenebilir enerji hedefini desteklemek için yeni iş fırsatları getireceği belirtildi.

Yetkililer, Eylem Planı’nı üç ayda bir izleneceğini ve her yıl yeni eylem içerecek şekilde güncelleneceğini de ifade etti.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.