30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İrlanda Fosil Yakıt Yatırımlarını Durdurdu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İrlanda, iklim değişikliği taahhütlerine uyum çerçevesinde, parlamentoda onayladığı tasarıyla fosil yakıttan kamunun parasını çıkaran dünyadaki ilk ülke oldu.

İrlanda’da, parlamento tarafından geçirilen yasa tasarısının ardından fosil yakıt varlıklarından kamu parasının çekilmesi kararı alındı.

Bağımsız milletvekili Thomas Pringle tarafından sunulan tasarıyla, İrlanda Stratejik Yatırım Fonu’nun (ISIF), dünya çapında 150 şirket içinde yer aldığı yatırımlarını satması gerekecek.

Parlamentodaki bütün partilerin desteğiyle geçirilen tasarının, İrlanda’nın küresel ısınmaya ilişkin Paris Anlaşması’nda kabul ettiği “iklim değişikliği taahhütlerine uyum” çerçevesinde gerçekleştirildi.

Hükümet tarafından desteklenen ve Bakanlar Kurulu tarafından da onaylanan tasarı, Parlamentonun üst meclisine gidip, hızlı bir şekilde geçmesi ve yıl sonuna kadar yasalaşması bekleniyor.

Haziran 2017 itibari ile fonun dünya çapında 150 şirkette toplam 318 milyon avroluk yatırımı bulunuyor. Bu yatırımlar 5 yıl içinde tamamen elden çıkarılacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.