30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IRENA’ya Göre Yenilenebilir Enerji Sektöründe Kadın İstihdamı Oranı Yüzde 22

İSTANBUL (Enerji Portalı) –IRENA’nın raporuna göre yenilenebilir enerji sektöründe 2017 yılında 10,3 milyon kişiye istihdam sağlandı. 2050 yılında ise 29 milyon kadının yenilenebilir enerji sektöründe çalışacağı tahmin ediliyor.

International Energy Agency (IRENA, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı), Renewable  Energy: A Gender Perspective (Yenilenebilir Enerji: Cinsiyet Perspektifi) raporunda yenilenebilir enerji sektöründeki kadın istihdamını inceledi. Rapora göre, yenilenebilir enerji sektöründe 2017 yılında 10,3 milyon kişiye istihdam sağlandı. 2050 yılında ise 29 milyon kadının yenilenebilir enerji sektöründe çalışacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı raporuna göre, petrol ve gaz sektöründe çalışan kadın oranı yüzde 22 olurken bu oran yenilenebilir enerji sektöründe yüzde 32 olarak tespit ediliyor.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı, 2018 yılı verilerine dayanarak elde ettiği sonuçlara göre; Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (Science, Technology, Engineering And Mathematics, STEM) alanlarında çalışan kadın oranı %28, bu alanlardan farklı bir alanda çalışan kadın oranı %35 ve yönetim kadrolarında yer alan kadınların oranı ise %45.

Grafik 1: Farklı Kadrolardaki Kadın İstihdam Oranı

Yenilenebilir Enerji ve Cinsiyet, Modern Bağlamında Yenilenebilir Enerjide Kadın, Erişim Bağlamında Yenilenebilir Enerjide Kadın ve Değerlendirmeler ve İlerleme bölümlerinden oluşan raporun tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.