30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IRENA:11 Milyon Kişi Yenilenebilir Enerjide İstihdam Edildi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – IRENA’nın “Yenilenebilir Enerji ve İstihdamı 2019 Raporu (Renewable Energy and Jobs – Annual Review 2019)”na göre 2018 yılında 11 milyon kişi yenilenebilir enerjide çalıştı.

Güneş, biyokütle, hidroelektrik ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji sektörleri baz alınarak hazırlanan rapora göre, dünya genelinde yenilenebilir enerjide yüzde 6,6 artışla geçen yıl 10 milyon 983 bin istihdam sağlandı. Rapordaki dikkat çekici tespitler şu şekilde oldu:

 • Güneşten elektrik üretimi alanında istihdam geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 3 arttı. Bu sektörde çalışan sayısı 3 milyon 605 bin oldu.
 • Yenilenebilir enerjide ikinci sırayı 2 milyon 63 bin istihdamla sıvı biyoyakıt sektörü, üçüncü sırayı da 2 milyon 54 bin istihdamla büyük ölçekli hidroelektrik santralleri izledi.
 • Rüzgar enerjisi sektörü ise dünya genelinde 1 milyon 160 bin kişiyi istihdam etti.
 • Yenilenebilir enerjide diğer alanlarındaki istihdamla, söz konusu rakam toplamda 10 milyon 983 bine ulaşarak, geçen yıl 11 milyona yaklaştı.
 • Temiz enerjideki istihdam olanaklarının artmasında, enerji teknolojileri maliyetlerindeki düşüşün yanı sıra, talep artışı ve rekabet ile öne çıkan çevresel duyarlılığın yaygınlaşması etkili oldu.
 • Rapora göre, daha fazla ülke yenilenebilir enerji üretmeye, satmaya ve kurmaya başladı. Çin, ABD ve AB gibi lider pazarlar yenilenebilir enerji sektöründe en yüksek iş hacmine sahip olurken, Asya ülkeleri de fotovoltaik panel sektöründe lider.
 • Güneş enerjisi sektörü 2018 yılında yenilenebilir enerji teknolojileri arasında en çok istihdam sağlayan sektör olmaya devam etti ve toplam katkısı üçte bir olarak gerçekleşti. Asya ülkeleri 3 milyondan fazla bir başka deyişle onda bir oranında fotovoltaik işi yerini getirdi.
 • 2018’de Çin kara üzerinde yapılan rüzgar enerjisi santrallerinde Avrupa’yı geçerken ABD ve Kuzey Afrika’da bu alana yönelmeye başladı.
 • Brezilya, Kolombiya ve Güney Asya biyoyakıt sektöründe istihdamı yüzde 6 büyüterek 2,1 milyon iş hacmine ulaştırdı.
 • Daha çok kara üstü RES yapımları ile rüzgar enerjisindeki iş hacmi 1,2 milyona ulaştı.
 • En büyük kurulu güce sahip olan HES’lerde ise 2,1 milyon kişi çalışıyor.

Raporda yenilenebilir enerji sektörünün ülkelere olan faydası ile ilgili şunlar aktarıldı:

“İstihdam olanakları, düşük karbonlu ekonomik büyümenin planlanmasında kilit bir husustur. Birçok hükümet, öncelikle emisyonları azaltmak ve uluslararası iklim hedeflerine ulaşmak için değil, aynı zamanda daha geniş sosyo-ekonomik faydaların peşinde koşmak için, yenilenebilir enerji gelişimine öncelik vermiştir.”

Bu raporu ve sitemizde yer alan diğer raporları incelemek için enerjiportali.com/category/dijital-kutuphane Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.