30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IRENA: Yeşil Hidrojen, Küresel Ticareti ve İkili Enerji İlişkilerini Bozabilir

ALMANYA ( Enerji Portalı ) – Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (IRENA) göre, küresel hidrojen ekonomisinin hızlı büyümesi, küresel ticareti ve ikili enerji ilişkilerini bozan önemli jeoekonomik ve jeopolitik değişimler getirebilir. Halihazırda, 30’dan fazla ülke ve bölge, sınır ötesi hidrojen ticaretinde önemli bir aktif ticareti planlıyor.

IRENA’nın raporuna göre, 2050 yılına kadar Hidrojenin uluslararası ticaretinde %30’dan fazla büyüyebileceğini ve bununda mevcut doğalgaz ticarettinden daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Rapora göre, Şili, Fas ve Nambiya gibi enerji ithal eden ülkelerin hidrojen ihracatçıları olarak yeni bir ticaretin başlayabileceğini belirtirken, Avusturalya, Umman, Suudi Arabistan ve BAE gibi fosil yakıt ihracaçıları ekonomilerini çeşitlendirmek adına hidrojen yöneleneceğini öngörüyor.

IRENA, “Dünya sahnesinde daha fazla oyuncu ve yeni ithalatçı ve ihracatçı sınıfları ortaya çıktıkça, petrol ve gazın jeopolitik etkisinin aksine, hidrojen ticaretinin silahlanması ve kartelleşmesi pek olası değil” diyor. Bununla birlikte, hidrojen ticareti, petrol ve gazdan daha rekabetçi ve daha az kazançlı olacaktır, diye belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.