30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IRENA: Yenilenebilir Enerji Maliyetleri Düşüş Eğilimde

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Enerji Ajansı (IRENA), 2018’deki Yenilenebilir Enerji Üretimi Maliyetleri, dünyadaki projelerden gelen en son maliyet ve açık artırma fiyat verilerini temel alarak hazırladığı “Renewable Power Generation Costs in 2018” raporunu yayımladı.

IRENA (International Renewable Energy Agency),’nın Yenilenebilir Güç Üretim Maliyetleri 2018 (Renewable Power Generation Costs in 2018) raporunda yapılan kapsamlı maliyet çalışması, 17.000 yenilenebilir enerji üretim projesi ve 9000 ihale ve enerji alım sözleşmesi baz alınarak oluşturuldu. Rapor, temel yenilenebilir enerji teknolojilerinin her biri için son trendleri ortaya koyuyor.

Raporda, ticari olarak kullanılan tüm yenilenebilir enerji üretim teknolojilerinin maliyetleri 2018’de düştüğü belirtiliyor. Küresel ağırlıklı ortalama elektrik maliyeti konsantre güneş enerjisi teknolojilerinde (Concentrated Solar Power, CSP) %26, biyoenerji %14, fotovoltaik güneş enerjisi teknolojileri ve kara rüzgar enerjisi santralleri %13, hidroelektrik %12, jeotermal enerji ve deniz üstü rüzgar  enerjisi %1 oranında düşüş gösterdi.

Raporda, düşen yenilenebilir enerji maliyetleri ile iklim ve dekarbonizasyon çalışmalarında daha da tercih edilmesinin sağladığı belirtiliyor. Ayrıca, 2020’de devreye alınacak olan kara rüzgar enerjisi santrallerinin 4’te 3’ünden fazlasının, fotovoltaik güneş enerjisi santrallerinin 5’te 4’ünün ucuz yeni kömür, doğal gaz ve petrol yakıtlı santrallerden daha düşük bir fiyat sağlaması gerektiği vurgulanıyor.

Çalışmada öne çıkan diğer bulgular ise şöyle:

  • Deniz üstü rüzgar enerjisi santrali ve fotovoltaik güneş enerjisi santrali yatırımları finansal destek olmadan fosil yakıtlı santrallerden daha ucuz.
  • Yeni güneş ve rüzgar enerjisi santrali kurulumları ile kömürle çalışan mevcut santrallerin maliyetlerini artıracaktır.
  • Düşüş eğiliminde olan yenilenebilir enerji maliyetleri iklim hedeflerinin yerine getirilmesinin sağlayarak omurgasını oluşturacak.

İlgili rapora buradan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.