30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


IRENA: 2050 Yılında Asya Rüzgarda Lider Olacak

ÇİN (Enerji Portalı) – Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (International Renewable Energy Agency, IRENA), “Future of Wind” raporunu kamuoyu ile paylaştı. Rapora göre, Asya rüzgar enerjisinde lider olacak.

IRENA bugün Pekin’de gerçekleştirdiği bir etkinlik ile yeni çalışmasını kamuoyuna takdim etti. Future of Wind raporuna göre, küresel rüzgar enerjisi kapasitesi 2050 yılına kadar 10 kat artarak 6000 GW’ın üzerine çıkabilir.

“Rüzgar enerjisi Paris Anlaşması’nda yer alan iklim hedeflerinin dört birini sağlayabilir.”

Bu yüz yılının ortasına kadar rüzgar enerjisi elektrifikasyon ile birlikte küresel güç talebinin üçte birini karşılayabilir. Bu oran ile de rüzgar enerjisi Paris Anlaşması’nda yer alan iklim hedeflerinin dört birini sağlayabilir. Bu hedeflere ulaşmak içinse her yıl karadaki yatırımların 4 kat ve denizdeki yatırımların 10 kat artması gerekiyor.

Tanıtımdaki konuşmasında yenilenebilir enerji kaynakları ile iklim açısından güvenli bir gelecek elde etmenin mümkün olduğunu belirten IRENA’nın Genel Müdürü Francesco La Camera, sözlerine şöyle devam etti:

 “Rüzgar enerjisi gibi düşük maliyetli yenilenebilir enerji teknolojileri bugün karbon emisyonları azaltmak için en etkili ve acil çözüm olarak karşımıza çıkıyor. 2050’ye kadar küresel bir enerji dönüşümü için yol haritamız, iklim açısından güvenli ve sürdürülebilir bir enerji sağlamanın teknik ve ekonomik olarak mümkün olduğunu göstermektedir. Burada rüzgar enerjisi yatırımları özellikle önem arz etmektedir. Rüzgar enerjisi bu yolda en büyük tek enerji üretim kaynağı olabilir.

Rüzgar enerjisinin bu potansiyeli sadece iklim hedeflerine ulaşmamızı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda yeni iş kolları ve pazarları ile ülkelerin kalkınmasını hızlandıracak.”

Future of Wind raporuna göre, küresel rüzgâr endüstrisi 2030 yılına kadar 3,7 milyon kişiyi ve 2050 yılında 6 milyon kişiyi istihdam eden bir sektör haline gelebilir. Yerli tedarik zincirlerini temel alan ve güçlendiren sağlam sanayi ve emek politikaları, rüzgar endüstrisinin gelişimini desteklemek için mevcut ekonomik faaliyetlerden yararlanarak gelir ve istihdam artışını sağlayabilir.

Tüm bu hedeflere ulaşmak içinse kara yatırımları yıllık ortalama 67 milyar dolardan 211 milyar dolara çıkması gerekiyor. Deniz yatırımları ise yıllık 19 milyar dolardan 100 milyar dolara çıkarılmalı.

Raporda dikkat çeken bulgular ise şöyle sıralanabilir:

  • 2050 yılına kadar Asya küresel kara tipi rüzgar enerjisi yatırımlarının %50’sine sahip olacak. Asya’yı %23 ile Kuzey Amerika ve % 10 İle Avrupa izleyecek. Deniz tipi yatırımlarında ise Asya küresel yatırımların %60’ından fazlasına sahip olacak. Asya’dan sonra %22 ile Avrupa ve %16 ile Kuzey Amerika en fazla yatırım yapan ülkeler olacak.
  • Asya’daki rüzgar enerjisi yatırımlarında lider olacak ülkelerin ise şu şekilde olacağı öngörülüyor; 2050 yılına kadar Çin 2525 GW, Hindistan 443 GW, Kore 78 GW ve Güney Doğu Asya 16 GW.
  • Kara tipi rüzgar enerjisinde seviyelendirilmiş elektrik maliyeti (LCOE), 2018’de 6 sent ABD Doları / kWh iken 2050 yılına kadar 2-3 sent USD / kWh’ye düşmeye devam edecek. Deniz tipi rüzgar enerjisinde ise 2018’de 13 cent USD/kWh değerinden 2050 yılında 3-7 cent USD/kWh’ye düşecek.
  • Kara uygulamalarındaki rüzgar türbini büyüklüğü 2018’deki 2,6 MW değerinden 4-5 MW’a yükselecek.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.