30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“İran’ın Petrol İhracatı, ABD Baskılarından Etkilenmedi”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, ABD baskılarının İran’ın petrol üretim ve ihracatını etkilemediğini bildirdi.

ABD Başkanı Trump, çarşamba günü Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nü (OPEC) akaryakıt fiyatlarını artırmakla suçlamış ve daha fazla petrol üretilmesi çağrısında bulunmuştu.

İran Petrol Bakanı Bijen Zengene, devlet televizyonuna verdiği röportajda, “Sayın Trump her gün piyasada belirsizlik yaratan yeni bir mesaj gönderiyor.” dedi.

“Trump’ın üretimi arttırmak için OPEC üyelerine verdiği emir, bu hükümetler ve ülkeler için büyük bir hakarettir ve piyasayı istikrarsızlaştırır.” diyen Zengene, iki ülke arasındaki gerginliğin İran’ın petrol üretim ve ihracatında bir değişime yol açmadığını söyledi.

ABD’nin mayıs ayında nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından geri kalan beş ülkenin dışişleri bakanları İran’a, ABD yaptırımlarına karşı bir dizi ekonomik tedbir paketi teklif etmişti.

Zengene, “Paketi şahsen görmedim ancak Dışişleri Bakanlığındaki meslektaşlarımız detaylarından memnun değildi.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.