30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İran’a Karşı Tepkiler Peş Peşe Geldi!

İRAN (Enerji Portalı) – İran Atom Enerjisi Kurumu, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nda (UAEA) görevli bir müfettişin Natanz’daki nükleer tesise girmesinin engellendiğini açıklamasının ardından tepkiler geldi.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen olayda; UAEA (International Atomic Energy Agency, IAEA)’nın bir müfettişinin üzerinde ‘şüpheli metaryel’ taşıyor olabileceği nedeniyle tesise alınmadı. Yetkililer tarafından gözaltına alınan müfettiş bir süre sonra İran tarafından serbest bırakıldı. Bu olayında ardından ise, çeşitli ülkelerden İran’a tepkiler geldi.

UAEA (International Atomic Energy Agency, IAEA)’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, UAEA Yönetim Kurulu’nda geçici başkanın geçen hafta yaşanan müfettiş olayına ilişkin bilgi verdiği, İran’ın ajans tarafından görevlendirilen bir müfettişin ülkeden ayrılmasına engel olduğu belirtildi.

Ajansın açıklamasında, “Elimizdeki bilgilerden hareketle Ajans, İran’da nükleer faaliyetlerin güvence denetimine ilişkin resmi olarak çalışmalarda bulunan bir müfettişin karıştığı olaya ilişkin İran’ın yaptığı betimlemeyle hemfikir değildir.” değerlendirmesine yer verilerek konunun aydınlatılması için İran ile görüşmelerin sürdürüleceği kaydedildi.

İran’ın BM Viyana Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kazım Garib Abadi, açıklamasında, geçen hafta İran’ın İsfahan kentindeki Natanz nükleer tesisini kontrole gelen UAEA müfettişlerinden birinin tesise girerken yapılan kontrollerde üzerinde şüpheli bir maddenin tespit edildiği, söz konusu müfettişin tutuklanmadığını, ülkeden gönderildiği ifade edildi.

İran Atom Enerjisi Kurumu’ndan yapılan açıklamada ise, “Natanz tesisini kontrole giden UAEA gözlemcilerinden birinin üzerinde şüpheli bir madde tespit edildi. Söz konusu durum UAEA’ya bildirildi.” ifadelerine yer verilmişti.

“İran nükleer programı hakkında yalan söylüyor.”

Öte yandan, dün İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, UAEA‘nın İran’ın nükleer programı hakkında yalan söylediğini doğruladığını ifade ederek bir açıklama yaptı. Netanyahu, açıklamasında Tahran ve uluslararası toplum arasında Fordow tesisindeki yenilenen uranyum zenginleştirmesi üzerine gerginlikler arttığını söyledi.

ABD’nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Büyükelçisi Jackie Wolcott ise, hareketi “çirkin bir provokasyon” olarak nitelendirdi.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.