30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İran, Tahran Enerji Borsası’nda Petrol Satışına Başladı

İRAN (Enerji Portalı) – İran Petrol Bakanlığı, 2 milyon varil ağır ham petrolü varili 58,81 dolardan Tahran Enerji Borsası’nda bugün satışa çıkardı.

İran Petrol Bakanlığı, ilk kez 28 Ekim’de borsada satışa sunulan 1 milyon varil ham petrolü, varil başına 74 dolar 85 sent üzerinden, ikinci kez 11 Kasım’da da 700 bin varil petrolü 64 dolar 97 sentten satmıştı.

İran’ın enerji borsasında satışa sunduğu petrolün daha az fiyatlarda ve küçük miktarlarda satılması ve alıcıların bilgilerinin açıklanmaması gibi konular İran borsasından petrol almanın özellikleri arasında yer alıyor.

“Pakistan üzerinden Çin’e doğal gaz verebiliriz.”

Diğer yandan, İran’dan yapılan açıklamaya göre İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, başkent Tahran’da Çin Komünist Partisi (ÇKP) Uluslararası İş Birliği Bakanı Song Tao ile bir araya geldi. Görüşmede İran’ın Pakistan üzerinden kurulacak hatla Çin’e doğal gaz ihraç etmeye hazır olduğunu dile getirdi.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, doğal gazın gelecekte dünyanın en önemli enerji kaynağı olacağını ve doğal gaz rezervinde İran’ın başlıca ülkeler arasında yer aldığını vurguladı. Ayrıca Cihangiri, terörizmle mücadele ve Suriye ile Irak’ın yeniden imarı için de Çin ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

İran, Çin vatandaşlarına vizeyi kaldırdı…

Çin ile İran arasındaki mali kanal için İran’dan üst düzey bir heyetin bu ülkeyi ziyaret edeceğini aktaran Cihangiri, Tahran yönetiminin Çin’e yönelik vizeyi kaldırdığı ve Çin vatandaşlarının İran’da 21 gün vizesiz kalabileceği bilgisini paylaştı. Cihangiri ayrıca Arak nükleer reaktörün yenilenmesinde Çin’in önemli bir rol oynadığını söyledi.

“ABD, Orta Doğu ve Basra Körfezi’nin güvenliğini bozmak istiyor.”

ABD’nin Orta Doğu ve Basra Körfezi’nin güvenliğini bozmak istediğini savunan Cihangiri, “İran ise ABD yayılmasının önlenmesi yönünde politika yürütüyor ve bu konuda Çin ile bölgesel ve küresel boyutta iş birliği yapmaya hazırız.” diye konuştu.

ABD’nin yaptırım uygulayarak İran’ın petrol satışını sıfıra indirmeyi ve ekonomisini çökertmeyi hedeflediğini söyleyen Cihangiri, aradan bir sene geçmesine rağmen İran ekonomisinin istikrarını koruduğunu ifade etti.

Cihangiri, ABD’nin terör örgütü DEAŞ’ı Afganistan’a taşımak istediği iddiasını da ileri sürdü.

ÇKP Uluslararası İş Birliği Bakanı Song da Çin’in İran’ın nükleer anlaşma ile ilgili endişelerini anladığını ve tüm taraflardan anlaşmayı tam uygulamasını istediğini belirtti.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.