30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

İran, Hürmüz Boğazı’nı Kapatmayacak

İSTANBUL (ENERJİ PORTALI) – İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politikalar Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahetpişe, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin açıklamalarının yanlış anlaşıldığını, Hürmüz Boğazı’nın kapatılmayacağını söyledi.

Felahetpişe, İran Meclis Haber Ajansı ICANA’ya yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin İsviçre ziyareti sırasında sarf ettiği sözlerin yanlış anlaşıldığını belirtti.

“İran’ın petrol ihracatı engellenirse hiçbir ülke petrol ihraç edemez” açıklamasının Hürmüz Boğazı’nın İran tarafından kapatılacağı şeklinde algılandığını aktaran Felahetpişe, “Ruhani, Hürmüz Boğazı’nı kapatmayı kastetmedi. İran’ın petrol ihraç edememesi durumunda oluşacak krizde hiçbir ülkenin petrol ihraç etmemesi gerektiğini ifade etti.” dedi.

Felahetpişe, uluslararası anlaşmalar gereği boğazın diğer ülkelerin petrol gemilerinin geçişine kapatılmasının söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, salı günü İsviçre’de ülkedeki İranlılarla bir araya geldiği toplantıda, “ABD yönetimi ‘İran’a bir damla petrol ihracat ettirmeyeceğiz’ demiş. Bu tüm bölge petrolünün ihraç edilemeyeceği anlamına gelmektedir. Eğer bunu yaparsanız sonuçlarına da katlanırsınız” açıklamasında bulunmuştu.

Ruhani’nin bu açıklaması, küresel petrol ticareti için kritik öneme sahip Hürmüz Boğazı’nın diğer ülkelerin petrol gemilerinin geçişine kapatılacağı şeklinde yorumlanmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Bill Urban da Ruhani’nin açıklamasına sert bir karşılık vererek, bölgedeki petrol ticaretini korumak için askeri güç kullanmaya hazır olduklarını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir