30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İran, 3 Milyon Varil Ham Petrol Satışına Hazırlanıyor

(Enerji Portalı) – İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, 3 milyon varil ham petrolün Tahran Enerji Borsası’nda satışı için yasama, yürütme ve yargıdan gerekli izinlerin alındığını duyurdu.

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, 3 milyon varil ham petrolün Tahran Enerji Borsası’nda satışı için yasama, yürütme ve yargıdan gerekli izinlerin alındığını duyurdu.

Petrolün borsaya arzının gelecek hafta gerçekleşebileceğini aktaran Bakan Zengene, “3 milyon varil petrolün borsada yüzde 100 riyal şeklinde satışına ilişkin gerekli izin alındı. İsteyenlerin borsadan yabancı kurlar üzerinden de petrol alabilecek.”

“Borsadan petrol satın alanlar ihracat yapabildi. Bu konuda bir sorun olmadı.”

ABD yaptırımlarının borsa üzerinden petrol alan şirketleri etkilemeyeceğini söyleyen Bakan Zengene, “Borsadan petrol satın alanlar ihracat yapabildi. Bu konuda bir sorun olmadı.” diye konuştu.

İran Enerji Borsası Genel Müdürü Ali Hüseyni de bazı ülkelerin büyükelçilikleri aracılığıyla ve bir kısım yabancı şirketlerin borsada İran petrolüne müşteri olduklarını söyledi.

Borsada petrol arzının zamanının tam olarak belirlenmediğini açıklayan Hüseyni, İran’ın yargı, yasama ve yürütme erklerinin borsada petrolün satışa çıkarılmasını onayladığını ve Petrol Bakanlığı’nın hazırlıkları tamamladıktan sonra petrolün satış aşamasına geçileceğini bildirdi.

Petrol alıcı müşterilerle ilgili bir sorun ve sınırlamanın olmadığına işaret eden İranlı yetkili, buna rağmen dünya piyasalarında petrol fiyatlarının düşüşe geçmesi hususunun dikkatle incelenmesi gerektiğini kaydetti.

“Petrol fiyatlarının önümüzdeki günlerde 50-55 dolar seviyelerinde dalgalanacak…”

Öte yandan, uzmanlar petrol fiyatlarının önümüzdeki günlerde 50-55 dolar seviyelerinde dalgalanacağını kaydetti. Brent petrolde, teknik olarak 54,86 ila 55,16 dolar aralığının direnç, 54,26 ila 54,56 dolar aralığının destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.