30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İnverter Nedir?

İnverter Nedir?

İnverter panellerin üretmiş olduğu DC akımı  AC akıma çeviren ve fotovoltaik sistemin şebeke ile uyumlu çalışmasını sağlayan elektronik kontrol cihazıdır. Sistemin ana kontrol merkezi olarak kabul edilen bu cihaz, fotovoltaik panellerden geleen DC akımı ve voltajı, şebeke tarafından ise;şebeke voltajını, frekansı ve şebekeye verilen AC akımı kontrol eden yapıdır.

Piyasada enerji ihtiyacına ve kullanım tipine göre çok çeşitli inverterler üretilmiştir. Genel olarak şebeke bağlantılı inverterler mikro, dizi (string) ve merkezi tip olamk üzere üç gruptan oluşmaktadır.

Mikro İnverter Nedir?

mikro inverter

Bir veya iki panel bağlantısına izin veren 200 W ile 400 W arasında ügç çıkışı verebilen inverter tipidir. Her panele bir inverter bağlandığı için gölgelenme durumlarında sistem verimi düşmez.

Dizi ( String ) İnverter Nedir?

dizi inverter

Dizi inverterler DC giriş gerilimlerinin müsaade ettiği voltaj değerine kadar panellerin seri bağlandığı ve her bir FV dizinin doğrudan invertere bağlantısı ile oluşturulan sistemlerin inverteridir. Panellerin kendi aralarında seri bağlantısı yapıldıktan sonra en sondaki ve en baştaki panelden DC kablo ile akım dizi invertere taşır.

Merkezi İnverter Nedir ?

merkezi inverter

Özellikle büyük ölçekli açık alan santral ve büyük endüstriyel tesis uygulamaları için geliştirilmiş inverter teknolojisidir. Merkezi inverterler tüm sistemi tek bir noktadan yönetmektedir.

Merkezi inverter teknolojisi diğer inverter tiplerinden farklı olarak panellerin inverter öncesinde bağlantı kutularında birleştirildikten sonra invertere bağlantının yapıldığı sistemlerdir.

 

İlgili Konular;

Fotovoltaik Enerji Sistemleri Nedir ? Çeşitleri Nelerdir?

Degradasyon Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.