30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İnverter Kapasitesi Güç Enerji Farklı Anlatım

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – İnternet üzerinden güç kwh kapasite terimlerinin anlamlarına bakıldığında çok güzel içerikler olmakla beraber bir çoğunun birbirinin aynı olduğunu görüyoruz. İnverter kapasitesi güç enerji farklı anlatım olması gerektiğini düşündüm.

Geniş kitlelere ulaşmak için bu içinden geçtiğimiz zor süreçlerde bir çok yöntem değişirken bizim de farklı yollardan gitmemiz gerekmekte. Eğitim sistemimiz kesinlikle bu dönemi pozitif rüzgar olarak arkasına almalı ve yeni döneme hazırlanmalı diye düşünüyorum. Bu video makalede güç konusunu araba kadranıyla anlatmaya çalıştım.

Araba kadranı hız göstergesi

Ülkemize bakıldığında herkesin en çok bilgi sahibi olduğu konuların başında spor, arabalar, makyaj, moda vb. konular başı çekmekte… Araba konusu sadece eril bir konu gibi görünse de bence kadınları da kapsayan örnekleme açısından güzel bir konu… İnsanlara bir şeyi anlatırken en çok bildikleri konu ile bağlantılı şekilde anlatmak çok daha yararlı olmakta.

Arabadaki hız göstergesini biliriz. Arabanın o anlık ne kadar hızla gittiğini ve çıkabileceği maksimum sürati gösterir. Evirici (inverter) satın alırken üzerinde yazan 1000 watt 2000 watt gibi değerler arabanın hız göstergesinin en son limitdir. Videomuzda 330 km/h arabanın maksimum gidebileceği sürat… 1000 watt (1kw) inverter ise bir saatte maksimum 1 kWh enerji verebileceğini göstermekte. İşte bu değer inverter kapasitesidir.

Kadranda bulunan km gösterir bölüm

Bazen bir yerden bir yere giderken km sıfırlarız, “acaba buradan orası kaç km” deriz. Videomuzda wattmetre olarak gördüğünüz beyaz cihaz sıfırdan başlayarak içerde tüketilen enerjiyi saymakta, tıpkı acaba bu laptop tamamen şarj olmak için ne kadar güç (kWh) harcıyor. Bu fırın böreği pişirmek için ne kadar güç tüketiyor gibi…

Birde aracın alındığı günden bu zamana kadar ne kadar km yaptığını gösterir bölüm bulunmakta, bunun benzeri ise evlerimizin girişinde bulunan sayaç… ay boyunca evin içerisinde ne tüketmişsiniz sayıyor ve kWh olarak faturada görüyoruz.

Burada 1000 W inverter 1 saat (h) çalıştığında 1kWh üreterek evin ihtiyacına destek olur. Tabi ki araba örneğinden devam edersek; her zaman kadranda son hız gitmiyoruz, bazen çakıllı yol, şehir içi sürüş, otobanda sürüş gibi sebeplerle hızımız sürekli değişmekte… Aynı durum 1000 watt inverter için de geçerli bazen 100 watt bazen 260 watt bazen 720 watt verebilir. Azda verse çok da verse sayacın bunu saydığını biliriz.

Umarım bu örneklerle, terimler aklınızda daha iyi canlanmıştır. Farklı ve bilgi yaymaya yönelik içerikler üretmeye devam edeceğiz. Kanalımızı takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/technicall_tr

Kanalıma Abone Olun!

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.