30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İnşaatı Devam Eden Hornsea 1’in Yüzde 50’si Satıldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Danimarkalı yenilenebilir enerji devi Ørsted, şuan inşaatı devam eden ve tamamlandığında dünyanın en büyük rüzfar çiftliği unvanının sahibi olacak Hornsea 1’in yüzde 50’sini Global Infrastructure Partners’a (GIP) satmak için anlaşma imzaladı.

Ørsted, anlaşmanın bir parçası olarak tam kapsamlı bir EPC sözleşmesi kapsamında rüzgar çiftliğini inşa edecek. Ørsted ayrıca, Grimsby’deki O & M üssünden uzun vadeli operasyon ve bakım hizmetleri sunacak ve Hornsea 1 tarafından üretilen güç için pazar sağlayacak.

Ørsted’de M & A, Ortaklıklar ve Varlık Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ole Kjems Sorensen, “Bu, GIP ile üçüncü ortaklığımızdır ve dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği olacak, bir ortak olarak dünyanın en büyük altyapı fonlarından birine sahip olmaktan mutluluk duyuyoruz. Hornsea 1 rüzgar çiftliği, hissedarlarımız için önemli bir değer yaratacak ve tek varlık riskini azaltacak bir dönüm noktası işlemidir.” diye konuştu.

Hornsea 1’in toplam satış fiyatının yüzde 50’lik bir ortaklık payının satın alınması ve tüm rüzgar çiftliği için EPC sözleşmesi kapsamında yapılan ödemelerin yüzde 50’sini fonlama taahhüdünü içerdiği bilgisini veren Sorensen, yaklaşık 4,46 milyar sterlinlik tutarın 2018-2020 arasında ödeneceğini kaydetti.

GIP ayrıca, Ørsted’in iki Alman offshore rüzgâr çiftliği Gode Wind 1 ve Borkum Riffgrund 2’nin yüzde 50 hissesini elinde bulunduruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.