30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


InnoEnergy Startup’ları 1741 Kişiye İstihdam Sağladı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Birliği (EIT) tarafından desteklenen, Avrupa’nın sürdürülebilir enerji lokomotifi InnoEnergy, ilk etki raporunu Kopenhag’daki The Business Booster’da tanıttı.

The Business Booster Etkinliği 17-18 Ekim’de Gerçekleşmişti

2 gün süren The Business Booster etkinliği, sürdürülebilir enerji konusunda inovatif çalışmalar yapanları, endüstrinin güçlü oyuncularını, yatırımcıları ve kamu kurumlarını bir araya getiren uluslararası tek etkinlik. 17-18 Ekim 2018 tarihlerinde Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da gerçekleşen etkinlik, bu yıl “Gelecek Şimdi” temasına odaklandı. InnoEnergy etkinlikte 40’ı aşkın ülkeden 700’ün üzerinde katılımcıya, sürdürülebilir enerji konusunda en yeni 150 inovasyonu tanıttı.

Etkinlikte kamuoyu ile paylaşılan raporda, Avrupa’nın temiz enerjiye geçişinde inovasyonun öncü rolüne dikkat çekiyor.

“2011’den bu yana startuplar (yeni girişimler) aracılığıyla Avrupa’da 1.741 kişiye istihdam, gelişmekte olan ülkelerde de 56 bin kişiye enerji erişimi sağlandı.”

Sürdürülebilir enerji konusunda inovatif çalışmalar yapan startupları,endüstrinin güçlü oyuncuları, yatırımcıları ve kamu kurumlarını bir araya getiren uluslararası networking etkinliği The Business Booster’da açıklanan rapor, InnoEnergy’nin startupları destekleyen çalışmalarının, Avrupa’nın temiz enerji dönüşümünü doğrudan etkilediğini ortaya koyuyor. Rapora göre, 2011’den bu yana startuplar aracılığıyla Avrupa’da 1.741 kişiye istihdam, gelişmekte olan ülkelerde de 56 bin kişiye enerji erişimi sağlandı.

Rapordaki diğer önemli bulgular arasında InnoEnergy varlıklarının temiz enerji kaynaklarından 1.147 GWh enerji üreteceği, enerji maliyetlerinden 809,5 milyon Euro tasarruf sağlayacağı ve 25 yılda karbon emisyonlarını 5,5 milyon ton düşüreceği (bu değer 47 bin aracın trafikten çekilmesine eşdeğer) yer alıyor.

InnoEnergy İnovasyon Direktörü Elena Bou:

“Birlikte yarattığımız etkiyi görmekten ve işletmelere yolculuklarında rehberlik eden, güvenilir bir inovasyon iş ortağı olarak konumumuzu güçlendirmekten dolayı çok mutluyuz. 200 startup’ımız, değişen toplumumuzun enerji sorunlarını ele alan yenilikçi teknolojilere hayat veriyor. Bu şirketler, sera gazı emisyonlarını azaltarak ya da istihdam yaratarak, Avrupa’nın sürdürülebilir enerjiyi algılama, geliştirme ve kullanma rotasında kayda değer bir etki oluşturuyor.” diye belirtti.

Raporda yer alan en yeni startup başarı hikayelerinden biri: Şamandıralar İle Dalgaların Elektriğe Dönüştürülmesi Projesi

CorPower CEO’su Patrik Möller basın toplantısında çalışmaları ilgili, “Dalga enerjisi, Avrupa’nın büyük bir istihdam ve ihracat potansiyeline sahip yeni bir endüstri kurması için müthiş bir fırsat sunuyor. Kısa bir süre önce Orkney-İskoçya’da yaptığımız son uygulamada dirençlilik ve verimlilikte elde ettiğimiz temel iyileştirmeleri sergiledik.” dedi.

CorPower, 2021-2023 arasında ilk pilot alanları, 2023 itibarıyla ise ticari satış öncesi evrede, Ar-Ge için kullanılacak santralleri kurmayı planlıyor.

Etkinlikte dikkat çeken diğer bir proje ise: Otomatik Hasar Tespit Aracı

Öte yandan, rüzgar türbini kanadı denetimleri yapan otomatik drone’ların lider geliştiricisi Pro-Drone da karasal rüzgar türbinlerinin servis maliyetlerini, denetim başına 1.000 Euro düşürdüğünü açıkladı. Pro-Drone tarafından hayata geçirilen en yeni özellik, denetçilerin değerlendirme süresini kısaltırken, tespitlerin doğruluğunu ve sağlamlığını geliştirmeye yardımcı olan bir otomatik hasar tespit aracı oldu. Pro-Drone Kurucusu ve CEO’su André Moura:

“Ticari faaliyete geçtiğimiz ilk yıl, Avrupa ve Güney Amerika’da 2.300’den fazla türbin kanadının denetimini gerçekleştirdik. 2019 yılında iddialı küresel büyüme planları olan 15’in üzerinde müşterimize sağlam, kaliteli ve güvenli denetimler sunacak olmaktan gurur duyuyoruz.”

Danimarka Enerji Derneği CEO’su Lars Aagaard ise şöyle düşüncelerini paylaştı:

“Danimarka’nın güçlü bir temiz enerji ve inovasyon geçmişi var. İlk modern yel değirmeni Danimarka’da doğdu ve aynı şekilde ilk deniz üstü rüzgâr santrallerini de biz kurduk. Bu yeşil kilometre taşları, endüstri ile devletin işbirliği sayesinde gerçekleşti ve yarının yeşil çözümleri için yatırımcılara istikrarlı bir sistem sundu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.