30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İngiltere,Güneş Enerjisi Sektörüne Yeni Uygulama Getiriyor!

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – İngiltere, hanelerde enerji üretimini yaygınlaştırmak için yeni bir uygulama başlatıyor.

İngiltere, hanelerde üretilen güneş enerjisini enerji şirketlerine geri satma hakkı vermeye hazırlanıyor. Çatılarında güneş paneli bulunanlar için depolama sistemlerine teşvik verilmesini de içeren yeni yasalar ile ev sahiplerinin para kazanması hedefleniyor.

İlk kez Mayıs 2017’de rekor seviyede üretimle elektriğinin yaklaşık dörtte birini güneş enerjisinden karşılayan İngiltere’nin, çatılarında güneş enerjisi sistemi bulunan ev sahiplerine satış ve depolama olanakları sunulacağı açıklandı.

İngiltere’de çatılarında güneş paneli bulunan yaklaşık 800.000 hane, daha önceki teşvik programı kapsamındaki ödemelerden faydalanıyor. Ancak, sübvansiyonlar tartışmalı bir şekilde Nisan ayında hükümet tarafından askıya alındığı için yeni tesislerin sayısı bir önceki aya göre yüzde 94 oranında düşüş gösterdi.

Yeni yasalar ile güneş enerjisine sahip evlerin dekarbonize bir elektrik şebekesinin gelişimine daha hızlı katkı sunması hedefleniyor.

İngiltere’deki güneş enerjisi oyuncularının bir kısmı ise, bu durumun daha ucuz elektrik üretimi gerçekleştirilmesine, rekabetin artmasına ve çevrenin daha az kirletilmesine katkı sağlayacağını, bunlardan ötürü de yeni gelişmelerin yaşanmasını heyecanla beklediklerini belirtti.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.