30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İngiltere’den İran’a Ziyaret Gerçekleştirildi

İRAN (Enerji Portalı) – İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın Tahran’a gitti. Ziyaretin gündemi ise, nükleer anlaşma ve Yemen’deki savaş oldu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın geleceği ve Yemen savaşıyla ilgili konuları görüşmek üzere İran’a ziyarette bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump Mayıs ayında anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini açıklamış, Washington ardından İran’a yaptırımlarını yeniden uygulamaya sokmuştu. 2015’te varılan anlaşmanın diğer tarafları olan Avrupa Birliği (AB), Fransa, Almanya, İngiltere, Rusya ve Çin ise anlaşmanın kurtarılması için uğraş veriyordu.

“İngiltere nükleer anlaşmaya bağlı.”

İran resmi haber ajansı IRNA’nın aktardığına göre Hunt, İngiltere’nin nükleer anlaşmaya bağlı olduğunu ifade etti. Hunt’ın ayrıca görüşmede, Avrupa ülkelerinin ABD’nin yeniden yürürlüğe soktuğu yaptırımları hafifletme çabalarını gündeme getirdiği bildirildi. Ziyaretten önce yaptığı açıklamada Hunt, “Nükleer güç haline gelmiş bir İran tehlikesini bertaraf eden İran nükleer anlaşması, Ortadoğu’da istikrarın hayati bir bileşeni olmayı sürdürmektedir. Anlaşmanın varlığını sürdürebilmesi için anlaşmaya yüzde 100 bağlı kalınmasına ihtiyaç vardır.” dedi.

İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani’nin, yaptıkları görüşme sırasında mevkidaşına, “Avrupalılar anlaşmayı kurtarma noktasında sarf ettikleri çabalara hız vermeli. Biz tüm senaryolara hazırız, buna anlaşma öncesi döneme dönmek de dahil.” dediği ifade edildi.

Yemen’in durumu da görüşüldü…

Hunt ile İranlı mevkidaşı Cevad Zarif’in Yemen’deki savaş hakkında da görüştükleri bildirildi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hunt, “İran bölgedeki büyük oyunculardan biri ve bizim Yemen’de barışı sağlama arzumuz çok ama çok güçlü. Bu bizim şu anki önceliklerimizden biri.” şeklinde görüşünü bildirdi.

Yemen’de Husilerin “ateşkese hazırız” açıklamasının ardından sürece ilişkin İngiltere’nin hazırladığı taslak, Pazartesi günü BM Güvenlik Konseyi’ne sunuldu. Taslak, insani yardımların ulaştırılabilmesinin önündeki engellerin kaldırmasını öngörüyor. BM, Yemen’deki savaşı son yılların en büyük insani felaketi olarak tanımlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.