30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İngiltere’de Yeşil Enerji Sübvansiyonları Kaldırılıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İngiltere’de, 8 yılda 800 bin konut sahibini güneş enerjisi sistemi kurmaya teşvik eden sübvansiyon programı, gelecek yıl yenilenmeksizin sonlandırılacak.

Hükümet, yenilenebilir enerji yatırımlarına uygulanan sübvansiyon programının gelecek yıl sonlandırılacağı açıklandı. Yenilenebilir enerji endüstrisi ve yeşil gruplar, programın sonlandırılmasını onaylayan hükümet yetkililerini güneş enerjisine büyük bir darbe vurmakla suçluyor.

Gelecek nisan ayından itibaren yeni başvuru sahiplerine tarife garantisinin kapatılması, programın son bölümünü oluşturuyor. 2010 yılında başlatılan program sayesinde 800 binden fazla haneyi güneş paneli kurmaya teşvik etmişti.

RenewableUK Direktörü Emma Pinchbeck, “Tarife garantisinin kaldırılmasının teyidi, İngiltere’deki küçük ölçekli yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük bir darbe indiriyor.” dedi.

Gruptaki bir kampanyacı olan Max Wakefield de kararın insanların ve toplumların enerji geçişinde oynamak istedikleri rolü gözardı ettiğini savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.