İSTANBUL (Enerji Portalı) – İngiltere’de hükümet tarafından yaptırılan bağımsız bir araştırmada, açık deniz rüzgâr endüstrisine sunulanlara benzer teşviklerin mini nükleer santral geliştiricileri için de sunulması gerektiği önerisinde bulunuldu.

İngiliz hükümeti, Brexit’in ardından mini nükleer santrallerin sanayinin çok ihtiyaç duyduğu ihracatın artması konusunda bir çözüm sunup sunamayacağını araştırıyor.

Küçük Reaktörlerde Uzman Finans Çalışma Grubu tarafından hazırlanan raporda, “Hükümet, mevcut ve yeni üretim kapasitesini ileriye götürmek için (açık deniz rüzgarında olduğu gibi) gelişmiş bir üretim tedarik zinciri inisiyatifi tesis etmelidir.” denildi.

Raporda ayrıca, yeni ortaya çıkan küçük modüler reaktör (SMR) endüstrisinin İngiliz üretimi ve ihracatı için bir destek sağlayabileceği de belirtildi.

Bir konsorsiyumun parçası olarak İngiltere’de SMR’ler kurmayı uman Rolls-Royce, ihracat pazarının 400 milyar sterlin değerinde olabileceğini söyledi.

SMR’ler, mevcut veya yeni nükleer teknolojiyi daha büyük tesislerin büyüklüğüne oranla küçültmekte ve büyük ölçekli projelerin oluşturduğu elektriğin yaklaşık onda bir kısmını üretebilmektedir.

Enerji bakanı Richard Harrington, hükümetin gözden geçirme bulgularını dikkate alacağını söyledi.