30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İngiltere’de Kurulu Rüzgar Gücü 20 GW’yi Aştı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İngiltere’nin kurulu rüzgar gücü, 659 MW ile dünyanın en büyük offshore çiftliği olan Walney Extension’ın faaliyete geçmesiyle 20 GW’ın üzerine çıktı.

RenewableUK tarafından yapılan açıklamada, Ørsted’in Cumbria kıyısındaki bu ay açılan 659 MW’lık offshore çiftliği Walney Extension’ın, İngiltere’nin toplam rüzgar üretim kapasitesini 20 GW’ın üzerinde ittiği kaydedildi.

İngiltere’de kara ve deniz rüzgarlarının toplam operasyonel kapasitesinin şu anda 20 bin 138 MW olduğu belirtilen açılamada, “Bu da 14 milyondan fazla evin yıllık enerji ihtiyacını karşılamakta ve karbon emisyonlarını yılda 25 milyon ton azaltmaktadır. Rüzgar, İngiltere’nin en büyük yenilenebilir enerji kaynağı olup, 2017’de yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjinin yarısını oluşturuyor.” denildi.

İngiltere’nin Cornwall’daki ilk ticari kara rüzgar çiftliği olan Delabole, 1991’de faaliyete geçti ve Blyth’deki ilk açık deniz rüzgar projesi, 2000 yılında üretime başladı. Başlangıçta rüzgar santrali, 2005 yılında 1 GW’a çıktı ve 2010’da 5 GW, 2017 yılında 10 GW ve 2017 başında 15 GW’ye ulaştı.

Geçtiğimiz 21 ayda, toplam rüzgar enerjisi kapasitesinin dörtte biri olan 5 GW’tan daha fazlası, İngiltere’yi bu ay 20 GW seviyesinin üzerine çekti.

RenewableUK’un İcra Direktörü Emma Pinchbeck, şunları kaydetti:

“İngiltere’de ilk 5 GW rüzgar enerjisini kurmamız 19 yıl sürdü ve şimdi aynı tutarı iki yıldan daha kısa bir sürede kurduk. Bu olağanüstü büyüme, İngiltere’nin ne kadar hızlı bir şekilde akıllı, düşük karbonlu bir güç sistemine geçtiğini ve rüzgar enerjisinin ne kadar hızlı olduğunu gösteriyor.

İngiltere’nin rüzgar enerjisi kapasitesinin yarısından fazlası, yeni güç için en ucuz seçenek olan karaya çıkıyor. Ancak, karadaki rüzgârın yeni enerji sözleşmeleri için rekabet etmesini önleyen hükümet politikası, tüketicilerin faturaları düşük tutacak düşük maliyetli güçleri kaçırmaları anlamına geliyor.

Dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliğinin açılışı bizi 20 GW’ın üzerine attı. Açık deniz rüzgarının, temiz, güvenilir ve uygun fiyatlı bir enerji sisteminin bel kemiği haline gelmesi için 2030 yılına kadar en az 30 GW’a ulaşabileceğinden eminiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.