30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İngiltere’de Güneşten Elektrik Üretimi Rekor Kırdı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İngiltere, geçen hafta ülke genlinde etkili olan sıcak hava dalgasının sayesinde güneş kaynaklı elektrik üretiminde rekor kırdı.

Sıcak hava dalgasının etkili olduğu 21 ve 28 Haziran tarihleri arasında güneşten elektrik üretiminin artmasıyla, ülkede yenilenebilir kaynaklardan sağlanan elektrik miktarında büyük artış kaydedildi.

Yenilenebilir enerji, talebinin azaldığı hafta sonu boyunca İngiltere’nin en büyük elektrik kaynağı olarak gaz santrallerini gölgede bıraktı. Güneş enerjisinden elde edilen elektrik üretimi hafta boyunca günlük 8 gigawatın üzerinde gerçekleşirken, toplam haftalık üretim 75 gigawatın üzerine çıktı.

Cumartesi öğleden sonra yaklaşık bir saat boyunca, çatılardaki güneş panelleri yüzde 27’den fazla pay ile ülkenin bir numaralı elektrik kaynağı oldu.

İngiltere Ulusal Şebeke Sistem Operasyonları Müdürü Duncan Burt, konuya ilişkin açıklamasında, “Geçtiğimiz 12 ay boyunca yenilenebilir üretim rekorlarını kırdık ve teknoloji ilerledikçe bu eğilimin devam etmesini bekliyoruz. Ağımızda daha fazla rüzgar ve güneş enerjisi sağlamak için yeni yollar buluyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir