30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İngiltere, “Net Sıfır Emisyon” Hedefi Koydu!

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – İngiltere hükümeti, 2050 yılı için sıfır emisyon hedefi olduğunu açıkladı. Bu karar ile İngiltere, böyle bir hedefi yasalayan ilk G7 ülkesi oldu.

İngiltere, Çarşamba günü mecliste 2018 yılında uygulamaya konulan İklim Değişikliği Yasası’nı değiştirerek yeni iklim hedeflerini yasalaştırdı.

İngiltere’nin bu hedefi, 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı (GHG) hedefinin bilinen teknolojilerle ve mevcut politikaların güçlendirilmesi durumunda kabul edilebilir bir maliyetle elde edilebileceğini belirten İklim Değişikliği Komitesi’nin (Committee on Climate Change, CCC) tavsiyelerine dayanıyor.

CCC’ye göre, özellikle taşımacılık ve ısınmanın elektrifikasyonu ve 75GW’lık deniz üstü rüzgar enerjisi kapasitesi uygulamaları ile 2050 yılında net sıfır emisyon hedefine ulaşmanın önemli destekleyicileri olacak.

Mecliste, bu iddialı iklim değişikliği hedefleriyle daha temiz ve daha yeşil bir büyüme yapılarak ülkelerin gelişebileceği ve İngiltere’nin bu uygulamasının diğer ülkelere de örnek olmasını temenni ettikleri ifade edildi.

Octopus Energy Investments’in eş başkanı Matt Setchell, “Hükümetin net sıfır karbon emisyonlarını hedefleme kararı ileriye yönelik önemli bir adımdır. Hedefin nasıl gerçekleştirileceği belirsiz kalsa da atırımın Birleşik Krallık’ın dekarbonizasyonu üzerinde önemli bir etkisi olan alanlara akmaya devam etmesi hayati önem taşıyor.”

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.