30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İngiltere Kömürsüz Enerji Üretiminde Yeni Rekorunu Kırdı

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – İngiltere’ de rekor: Nisan ayının dört haftasında kömür, elektrik üretiminin % 1’inden azını oluşturdu.

İngiltere‘de yayımlanan bir rapor ile Nisan ayının dört haftası, İngiltere’de kömür ile elektrik üretiminin % 1’den az olduğu açıklandı. Ayrıca raporda elektrik üretiminde düşük karbonlu kaynakların % 57’lik bir orana sahip olduğu görüldü.

İngiltere‘nin kömürden en son rekoru Haziran 2019’da 18 gün, altı saat ve 12 dakikalık elektrik üretimiydi. Nisan 2020 ile bu rekor aşıldı ve İngiltere’nin enerji sistemi 440 saatten fazla enerji üretimi için kömür kullanmadığı doğrulandı.

Bu rekor, koronavirüs kilitlenmesinden dolayı ve aynı zamanda güneş enerjisi üretimindeki ani artış nedeniyle elektrik talebinde ciddi bir düşüşe bağlanabilir. İngiltere’de güneş kullanımı 20 Nisan Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek üretim rekorunu kırdı ve İngiltere elektrik talebinin neredeyse % 30’unu oluşturdu.

Uzmanlardan kömürsüz üretim açıklaması…

Rapordaki verileri derleyen EnAppSys’s direktörü Phil Hewitt şunları söyledi:

Enerji endüstrisinin dönüşüm hızı ve kömürle olan uzun ilişkisinin sona ermesi, İngiltere’nin yeşil enerji öncüsüne dönüşümünün hikayelerinden biri oldu. Koronavirüs krizinden kaynaklanan düşük talep, yazın düşük fiyatları ile birlikte devam ettiğinden, herhangi bir kömür istasyonunun şu anda neden tekrar çalışması gerektiğini görmek zordur. Kömürün ilk kez 1882’de 57 Holborn Viyadüğü’nde Thomas Edison tarafından Londra’da sürekli elektrik üretmek için kullanıldığından bu yıl kömürsüz bir ayın ilk yılı olmalı. ”

Enerji ve İklim İstihbarat Birimi (ECIU) Analiz Başkanı Dr Jonathan Marshall da şu açıklamalarda bulundu:

“Bugünün rekor kömürsüz çalışması, Birleşik Krallık’taki kömür gücünün azalmasında dikkat çekici bir dönüm noktasıdır ve sonuncusu olmayacaktır. Ancak son kayıtların altında, fosil yakıtlardan azalan kaynaklarla ulusal enerji sistemlerinin işleyişinin hızla norm haline geldiği daha büyük bir hikaye yatıyor. Analistler, güç çıkışının çoğuna katkıda bulunan yenilenebilir sistemlere sahip sistemler geleceğin şebekesini yönetmede değerli uygulamalar sunduğundan koronavirüs krizinin enerji geçişini hızlandıracağını öne sürdüler.”

Kaynak: Edie.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.