30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İngiltere, İran’daki 570 Milyon Dolarlık GES Projesini Durdurdu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İngiliz yenilenebilir enerji yatırımcısı Quercus, ABD’nib Tahran’a uyguladığı yeni yaptırımlar nedeniyle İran’da 570 milyon dolarlık güneş enerjisi santrali (GES) inşasını durduracağını açıkladı.

Yenilenebilir enerjiyle üretilen elektrik payını artırmak isteyen İran, 2022 yılında kurulan yenilenebilir enerji kaynaklarına yaklaşık 5 gigavatt sahip olmasını hedefleyerek, bu alandaki uluslararası taahhütleri yerine getirmeye çalışıyor.

İran’ın Enerji Bakanlığı verilerine göre, Haziran ayında ABD tarafından uygulanan yaptırımlar öncesinde, 250’den fazla şirket, sadece 602 megavatlık kurulu enerjiyle, yaklaşık 4 gigavatt yeni yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji elde etmek ve satmak için anlaşma imzaladı.

Washington, geçtiğimiz hafta ekonomik yaptırımların hafifletilmesi karşılığında İran’ın nükleer programını durdurmayı hedefleyen 2015 uluslararası anlaşmasından çekildikten sonra yaptırımları yeniden hayata geçirdi.

ABD Başkanı Donald Trump ayrıca, İran’da faaliyet gösteren şirketleri cezalandırmakla tehdit etti. Bu da bankaları ve dünyanın dört bir yanındaki şirketleri Tahran’la olan ilişkilerini yeniden gözden geçirmesine neden oldu.

Quercus CEO’su Diego Biasi, yaptığı yazılı açıklamda, “ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımların ardından, 600 megavatlık projemiz de dahil olmak üzere, ülkedeki tüm faaliyetleri durdurmaya karar verdik.” ifadelerini kullandı.

Güneş enerjisi santralinin inşasının 3 yıl sürmesi ve her 6 ayda bir 100 megavatlık elektrik ağının bağlanması bekleniyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir