30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İngiltere, Emisyon Hileli Kamyonların Peşine Düştü

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İngiltere’de, Sürücü ve Taşıt Standartları Ajansı (DVSA) ‘na bağlı icra personeli, emisyon hile cihazı kullanan kamyonların peşine düştü.

İngiliz hükümeti pazartesi günü yaptığı açıklamada, kamyonların işletim maliyetini azaltan hile cihazlarının aynı zamanda yanlış emisyon ölçümleri verdiğini belirterek, bunun atmosfere aşırı emisyon salındığı anlamına gelebileceğini kaydetti.

Emisyon hile cihazları, bir aracın dizel partikül filtresinin veya tuzağının kaldırılmasına kadar, yasa dışı motor modifikasyonlarından farklı olabilir. Sürücüler, emisyon kontrol sisteminin çalışmasını ve çıkarılmasını önlemek için tasarlanmış cihazları kullanabilir veya egzoz gazı devridaim valfini bypass edebilir.

Hava kirliliğinden 4,2 milyon insan öldü

Hava kirliliği sorunu ciddi ve acil bir sorundur. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre, 2016 yılında 4,2 milyon insan dış hava kirliliğine maruz kalmanın sonucunda hayatını kaybetti; gezegenin nüfusunun yüzde 91’i hava kalitesinin WHO kılavuz sınırlarını aştığı alanlarda yaşıyor.

Bir sürücü bir emisyon hile cihazı veya hatalı bir emisyon kontrol sistemi kullanarak yakalanırsa, cihazı kaldırmak veya sistemlerinde onarım yapmak için 10 gün verilecektir. Cihazı kullanmayı sürdürürlerse veya sistemi tamir etmezlerse, 385 dolar para cezasına çarptırılacak veya araçları trafikten çekilecek.

DVSA Genel Müdürü Gareth Llewellyn yaptığı açıklamada, “DVSA’nın önceliği halkı güvensiz sürücülerden ve araçlardan korumaktır. Emisyon kurallarına ulaşmak için hile cihazlarını kullanan herhangi bir sürücü veya operatör, tüm ülkenin sağlığını riske sokmaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.