30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İngiltere Elektrikli Araç Sektörü İçin Yeni Bir Fon Kuruyor!

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – Birleşik Krallık Hükümeti yeni nesil elektrikli araçlar ve hibrit uçaklar için 80 milyon Euro yatırım yapılacağını açıkladı.

İngiltere yeni nesil araç sektöründe bir fon kurma kararı aldı. Kamudan ve özel kesimden 130’dan fazla kuruluşun desteğinde olacak bu fon ile Güç Elektroniği, Elektrikli Makineler ve Sürücüler (Power Electronics, Electric Machines and Drives, PEMD) olarak bilinen yeni teknolojilerin geliştirilmesi sağlanacak. Bu kapsamda fona 600 milyar sterlin tutarında küresel rezerv sağlanacak.

Oluşturulacak fon ile  PEMD için tedarik zincirinde belirlenen boşlukları doldurulması, gelecek nesil PEMD ürünleri için sanayileşme merkezleri geliştirilmesi ve İngiltere tedarik zincirlerinin gelişimini hızlandırılması amaçlanıyor.

Hükümet, bu işbirliği ile yatırımı mümkün olacağını ve böylece İngiltere’deki fosil yakıtlı endüstrilerin kirliliklerinin azaltılacağını ve 2050’de net sıfır hedefine ulaşmak için katkı sağlanacağını belirtti.

Yatırımın, ülkenin taşımacılık, enerji, tarım ve inşaat da dahil olmak üzere bir dizi sektörden karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olmak için hem İngiltere’de hem de yurtdışında ürün tedarik edebilmesini sağlamaya yardımcı da olacağı ifade edildi.

İngiltere yeni nesil araçlarla net sıfır hedefini gerçekleştirmeyi planlıyor…

İş ve Enerji Sekreteri Greg Clark konuyla ilgili açıklamasında şunları dile getirdi:

“Jaguar ve Lotus gibi şirketler yeni elektrikli araçlarını, asyJet ve Rolls-Royce’un hibrit uçaklarını geliştirmek için ülkenin kaynaklarına güvenerek İngiltere’yi seçti.

Faraday Battery Challenge and Battery Industrialisation Centre’ı kurmamız tüm endüstri tesislerimizi değiştirerek yeni nesil net sıfır enerjili üretimi sağlayacak modern endüstri stratejimizin önemli bir parçası.

İngiltere, iklim değişikliği ile mücadelede dünyaya liderlik ediyor ve net sıfır için yasa koyan ilk büyük ekonomi oldu.”

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.