30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İngiltere Borsası, Şirketleri Enerji Kaynaklarına Göre Yeniden Sınıflandırdı

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – Londra Menkul Kıymetler Borsası (London Stock Exchange, LSE), şirketleri yenilenebilir ve yenilenemez olarak yeniden sınıflandırdı.

Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen şirketleri, çevreyi aşırı derecede kirleten şirketler ile daha yeşil üreticileri birbirinden ayırmak için yenilenebilir olmayan (non renewable energy)/yenilenemez kategorisi adı altında yeniden sınıflandırıldı.

Bir şirketin sınıflandırması, ana gelir kaynağına dayanıyor. Bu yüzden, petrol ve gaz şirketleri “yenilenemez” kategorisinde olmamak için daha yeşil gelir akışlarına önemli miktarda yatırım yapmak zorunda kalacak.

BP, Royal Dutch Shell, Cairn Energy, Petrofac, Premier Oil ve Tullow Oil gibi petrol ve gaz şirketleri endeks sağlayıcı FTSE Russell tarafından kategorilere ayrıldı. Daha önce temel malzemeler/madencilik altında sınıflandırılan kömür şirketleri de yenilenebilir olmayan kategorisine dahil edildi.

Birçoğu alternatif enerji altında gruplandırılan yeşil enerji üreticileri yenilenebilir enerji (renewable energy) altında yeniden sınıflandırıldı. Bu kategoride Danimarkalı rüzgar türbini üreticisi Vestas Rüzgar Sistemleri ve İspanyol deniz üstü (offshore) rüzgar grubu Siemens Gamesa Renewable Eneryg gibi isimler yer aldı. Fakat listede hiçbir İngiliz şirketinin olmaması dikkat çekti.

FTSE Russell’da Ürün Yönetimi Genel Müdürü Susan Quintin, endüstri sınıflandırma kriterindeki değişikliklerin yenilenebilir enerji gibi diğer enerji türlerine daha fazla görünürlük sağlayacağını ifade etti. Diğer yandan, Oil & Gas UK ticari kuruluşu, birçok petrol ve gaz şirketinin stratejilerini genişlettiğini söyleyerek yeniden etiketleme konusundaki endişelerini dile getirdi.

Bu değişiklik hamlesinin Norveç’in kömür ve petrol üreticilerine yapmış olduğu 13 milyar dolardan fazla olan yatırımlarını elden çıkaracağını açıklamasından bir süre sonra gelmesi gözlerden kaçmadı.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.