30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İngiltere Açık Deniz Rüzgar Enerjisinde Şirketlerin Önünü Açıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İngiltere’deki şirketler, Mayıs 2019’da başlayacak Fark Sözleşmeleri’nden (CfD) yararlanacak ve ülkede her iki yılda bir, 557 milyon sterlinlik offshore (açık deniz) rüzgar ihaleleri düzenlenecek.

İngiltere’deki açık deniz rüzgar miktarı önümüzdeki on yıl içinde iki katına çıkacak şekilde planlanırken, uzmanlar, ülkenin bu alandaki kapasitesinin büyük bölümünü oluşturan İskoçya’daki yerel kaynakların da dönüştürüleceğini tahmin ediyor.

İlk kez uzak ada rüzgar projeleri de dahil olmak üzere İngiltere 2019’dan itibaren her iki yılda bir, 557 milyon sterlinlik açık deniz rüzgar ihaleleri düzenleyecek.

Fiyatlara bağlı olarak, gelecek ihalelerin 2020’lerde her yıl 1-2 gigavat arası açık deniz rüzgar kapasitesi tahsis etmesi bekleniyor.

Endüstri kuruluşu RenewableUK’un CEO’su Hugh McNeal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Endüstri bu alandaki maliyetleri azaltmasıyla bir başarı elde etti. Birleşik Krallık’taki açık deniz en ucuz seçeneklerden biri olduğu için bu alanda da önemli bir tercihi oldu. Böylece açık deniz rüzgarı hedefimizi arttırmak, tüketiciler için de ‘kazan-kazan’ anlamını taşıyor.” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.