İmran Okumuş Kimdir?

İmran Okumuş, 1965 yılında Samsun’un Terme ilçesinde doğdu.

Çok genç yaşlarda çalışma hayatına atılan İmran Okumuş, henüz 17 yaşındayken Terme’deki Akalın Tesisleri’nin müdürü olarak akaryakıt sektörüne giriş yaptı.

Uzun yıllar Akalın Tesisleri’nin müdürlüğü görevini yürüten Okumuş, 1990 yılında Terme’de kendine ait akaryakıt istasyonunu faaliyete geçirerek ticaret hayatına atıldı.

İmran Okumuş, 2000 yılında faaliyete başlayan Ulusoy Terme Tesisleri’nin sahibi olan Okumuş’un Terme’deki bu istasyonunun yanı sıra, biri Samsun’da, diğeri de İstanbul’da olmak üzere 3 istasyonu bulunuyor.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası’na (PÜİS) 1993 yılında Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak adım atan Okumuş, 1999 yılında yapılan PÜİS Genel Kurulu’nda Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. Uzun yıllar PÜİS’te bu görevini sürdüren İmran Okumuş, 21 Mart 2015 yılında gerçekleştirilen PÜİS Genel Kurulu’nda Genel Başkanlık görevine seçildi.

İmran Okumuş, Bir yandan PÜİS Genel Başkanlığı görevini yürüten Okumuş, öte yandan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde kurulan Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Meclisi ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi’nde Meclis Üyeliği görevini sürdürüyor.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK)’in Yönetim Kurulu Üyesi olan İmran Okumuş,  2009 yılında üstlendiği Ulusoy Holding Genel Müdürlüğü görevini de halen yürütüyor.

İmran Okumuş, Uluslararası ve Yurtiçi Otobüsçüler Federasyonu (UYOF) ve Karayolu Yolcu Taşımacıları Profesyonel Yöneticiler Derneği’nin (KAYTAP) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de sürdürüyor.

Okumuş, 1995-1996 ve 1998-1999 sezonlarında Termespor’da Başkanlık ve yöneticilik, 2004-2005 ve 2007-2008 sezonlarında Samsunspor’da yöneticilik görevini üstlendi.

Ticaret hayatı boyunca ticaret ve sanayi odaları ile çeşitli sivil toplum kuruluşları ve vakıflarda yöneticilik yapan Okumuş, 17 Kasım 2015 tarihinde Kaynak Holding’e kayyum olarak atandı. Yapılan seçimlerde Kaynak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilen Okumuş, Holding’e bağlı 46 şirket, bir vakıf ve bir derneğin de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor.

İmran Okumuş, evli ve üç çocuk babasıdır.