30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İlmen Beldesi Sulamada Rüzgar Enerjisinden Yararlanacak!

KONYA (Enerji Portalı) – Konya’nın Hüyük ilçesinde rüzgar enerjisinden üretilecek enerji ile 200 bin dekarlık tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Konya’nın Hüyük ilçesinde rüzgar enerjisinden üretilecek enerji ile 200 bin dekarlık tarım arazisinin sulanması sağlanacak. Hüyük Ziraat Odası tarafından 2009 yılında ilk adımı atılan rüzgar enerjisi santrali projesine, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi destek verdi.

60’ar metre yüksekliğinde 30’ar metre çapında iki rüzgar türbini kullanılacak…

Santralde 60’ar metre yüksekliğinde 30’ar metre çapında iki rüzgar türbini bulunduğunu ifade eden İlmen Belde Belediye Başkanı ve Hüyük Ziraat Odası eski Başkanı Hürriyet Şahin, santralin 2019 yılında elektrik üretmeye başlayacağını kaydetti.

Lisansının Konya Büyükşehir Belediyesi’ne devredileceğini ifade eden Şahin:

”Rüzgar enerji santralimiz, bölgenin tarımsal sulamada kullanılacak enerjiyi karşılaması amacıyla kuruldu. 2009 yılında Ege Üniversitesi ile hazırladığımız projeyi Mevlana Kalkınma Ajansı’na (MEVKA) sunduk. Fakat ödenek yetersizliğinden dolayı o dönem gerçekleştirilemedi.  2013 yılında dönemin Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanımız projemizi Türkiye ikincisi olarak ödüllendirdi. Şu ana kadar bu proje 3-4 yıl olgunlaşma süreci geçirdi.

“Yani halk diliyle, su var, toprak var, enerji var, un var, yağ var, şeker var, helvayı da çiftçimiz yapacak.”

Burası Beyşehir Gölü’ne kuş uçumu 15 kilometre mesafede uzaklıkta. Projeyle birlikte Hüyük’teki çiftçimizin sulama derdi kalmayacak. Bölgemizde 15 bin 500 nüfusumuz var. Bu projeyi devreye soktuğumuzda, bu bölgemizin bütün kooperatiflerinin hatta dışardan gelecek özel müteşebbislerin bile enerjisine yeteceğini düşünüyoruz. 200 bin dekarlık toprağın tamamının sulanmasını hedefliyoruz. Bölgemizde rüzgar esintimiz oldukça yüksek. Bunu enerjiye dönüştüreceğiz. Yani halk diliyle, su var, toprak var, enerji var, un var, yağ var, şeker var, helvayı da çiftçimiz yapacak.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.