30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İlklerin ve Rekorların Yılı: 2019

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji Portalı olarak, 2019 yılında yaşanan önemli olaylardan derlemeler yaptığımız yazımızı siz kıymetli okuyucularımız ile paylaşıyoruz, keyifli okumalar dileriz.

Elektrik üretiminde 2019 yılında 3.660 MW kurulu gücünde yeni santraller devreye alınarak Türkiye’nin toplam kurulu gücü 91.300 MW’a ulaştı.

Geride bırakmış olduğumuz yılda Yerli ve Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payı %62’ye kadar çıkarıldı.

2019 yılında 1.000 MW’lık YEKA ihalesi düzenlenerek rüzgar enerjisi potansiyelinden yararlanmak için yerli ve yabancı yatırımcılarla işbirliği yapıldı.

“Herkes kendi elektriğini üretebilsin istiyoruz.”

Lisanssız elektrik üretimini yaygınlaştırmak için birtakım düzenlemeler yapıldı. Sayın Bakanın, “Herkes kendi elektriğini üretebilsin istiyoruz.” açıklaması ile gündemde epey yankı bulan sözleri ile sektör canlandı.

Sektör paydaşları tarafından beklenilen derecede kolaylaştırma ve canlanma görülmese de, Mini YEKA ihaleleri ifade edilen sürede gerçekleştirilememiş olsa da 2019 yılında gelen başvurular ile Türkiye’deki lisanssız santrallerin kurulu gücü 6.206 MW’ı buldu.

Doğal gaz sektörü en hareketli sektör oldu….

82 milyonun tamamının doğal gaza erişiminin sağlanması hedefi ile 550 yerleşim yerine doğal gaz arzı sağlanarak Türkiye nüfusunun %81’i doğal gaz ulaştırıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye sınırları içerisinde toplam doğal gaz boru hattı uzunluğu 162.000 km’yi aşarak Dünya’nın çevresini dört (4) kez dolaşacak bir uzunluğa ulaşıldı.

Doğal gaz arama çalışmalarında yapılan yeni keşiflerle Türkiye’nin doğal gaz rezervi iki kat artırıldı. Fatih ve Yavuz sondaj gemileri ile Barboras Hayreddin Paşa ve Oruç Reis sismik araştırma gemileri ile yurtiçi ve yurtdışında hidrokarbon kaynağı arama çalışmaları gerçekleştirildi.

TANAP projesi ile Rusya’dan temin edilen doğal gazı Avrupa’ya taşıyacak altyapı yapılarak yeni bir Enerji Ticareti ortamı oluşturuldu.

Doğal gaz ticareti için bir başka proje olan TürkAkım projesinin deniz kısmının inşası tamamlanarak 8 Ocak 2020 tarihi itibariyle gaz taşıyabilecek duruma getirildi.

Yapılan tesisler ile birlikte doğal gaz depolama kapasitesi 3,44 milyar metreküpe, LNG ve FSRU tesisleri ile gazlaştırma kapasitesi 117 milyon metreküpe çıkarıldı.

Yürütülen doğal daz çalışmaları ile birlikte sisteme gaz verme kapasitesi %4 artırılarak 318 milyon metreküpe ulaştırılarak tüketilenden daha fazla gazı verebilme kapasitesine sahip bir altyapı inşa edildi.

Türkiye kullandığından daha fazlasını üretmeye başladı…

Tamamlanan projeler ile birlikte 2019 yılı itibariyle Türkiye’nin ulaşmış olduğu üretim kapasitesi ile elektrik ve doğal gazda arz sıkıntısı giderildi.

Yeraltı kaynaklarının ekonomiye kazandırılması amacıyla 2019 yılında toplam 1 milyon metrekarelik sondaj çalışması yapıldı. Madencilik çalışmaları ile Türkiye’nin kömür rezervi 20 milyar tonun üzerine çıkarıldı.

50 bin varil petrol üretimi yapılarak rekor kırıldı..

Yurtiçinde petrol arama çalışmaları yapılarak ilk kez Kaya Gazı’ndan ticari üretim gerçekleştirildi. 2019 yılında Türkiye kendi rezervlerinden toplam 50 bin ton petrol üretti.

Bordan katma değerli ürün üretimi için yeni planlamalar ve projeler gerçekleştirildi. Bu kapsamda Balıkesir’de Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi’nin temeli atılarak inşa çalışmalarına başlanıldı.

Türkiye’nin otomobili için prototip üretimi tamamlanarak lansman yapıldı…

Türkiye’nin yerli otomobilinin ilk lansmanı 27 Aralık 2019 tarihinde Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirildi. Üretilecek elektrikli otomobiller ile yapay zeka içeren teknolojiler, elektrik üretimi ve enerji depolama başta olmak üzere pek çok sektör için yeni bir iş alanı oluşturacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB), “2019 çok çabuk geçti çünkü enerjimiz hep yüksekti.” diyerek video ile 2019 yılını şöyle özetledi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.