30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İlk Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Kullanan Üniversite!

AVUSTRALYA (Enerji Portalı) – Queensland Üniversitesi (UQ), başlattığı son güneş enerjisi projesiyle, %100 yenilenebilir enerji kullanan ilk üniversite olacak.

Küresel ısınmayı iki santigrat derecenin altına düşürmede en büyük pay temiz enerji alanına ait. Bu hedef için mevcut çalışmalar bu konuda umut verici olsa da yenilenebilir enerji yatırımları çoğaltılmalı. 

Bu hedefi fazlasıyla önemseyen ve benimseyen ülkelerden biri olan Avustralya, ancak 2050 yılına kadar net sıfır emisyon ile hedefe ulaşabilir. Ülkede haneler bu konuda ilerlemek için yenilenebilir enerji kullanımı çalışmalarını gün geçtikçe arttırıyor. Fakat bunu haneler kadar büyük kuruluşların ve şirketlerin de benimsemesi gerekiyor.

Bu konuda fazlasıyla farkındalığa ve çalışmaya sahip Queensland Üniversitesi (UQ), hiç durmadan çalışmalara devam ediyor. Hatta bu Üniversite yapacağı son çalışmayla dünyada ilk %100 yenilenebilir enerji kullanan üniversite olacak.

Üniversitenin bu özelliğe sahip olmasına sebep olan son projesi için çalışmalar başlatıldı. Bu son proje 64 MW’lık bir Güneş Enerjisi Santralidir. Bu çalışma sonucunda %100 kendine yeten enerji üretiminin yanında fazla elektrik dahi üretmiş olacak.

Warwick Güneş Çiftliği olarak bilinen tesis, diğer büyük kuruluşlara yenilenebilir enerjilere geçişin uygulanabilirliğini gösteriyor. Bu tam olarak diğer kurumların da üstlenebilmesi gereken bir tutumdur.

Warwick Güneş Çiftliği hakkında:

>> 64 MW‘lık kurulu güce sahip olacak
>> Projenin önemli bir bölümü (125 milyon dolar) Queensland Hükümetinden sağlanan fondan karşılanacak
>> Yılda 160 GWh elektrik enerjisi üretmesi beklenen proje, 27.000 eve eşdeğer enerji sağlayacak
>> Kömür tüketimini 60.000 tona denk gelen rakamlarla azaltacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.