Güneş Enerji Yatırımları arttık.a Dışarıya bağlı kalmadan tamamen kendi üretimimiz olan GES Sistemleri için İlk Yerli Güneş Enerji Pneli Üretim Tesislerinin Temelleri Atılıyor.

Son zamanlarda güneş enerjisi için önemli atılımlar yapan Türkiye’de ilk yerli entegre güneş enerjisi paneli üretim tesisinin temelleri bu hafta atılacak. Projenin temel atma törenine üst düzey protokolde yer alacak.

Ankara Başkent OSB içerisinde inşaatı yapılacak üretim tesisi aslında Konya Karapınar ilçesinde kurulacak 1000 MW kapasiteli güneş enerjisi santraliyle bağlantılı olcak. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) projesi dahilinde faaliyete geçirilecek olan santral 1.7 milyar kilovat saat elektrik üretimini sağlayabilecek. Yani 600 binden fazla evin elektrik ihtiyacı GES’ten karşılanacak. Üretimi yapılan elektrik 15 yıl boyunca devlete satılacak.

Söz konusu yapılan İhaleyi  Kalyon-Hanwha ortaklığı kWh başına 7 cent teklif sunarak kazanmıştı. Proje tesisinde toplamda 1 milyar dolardan fazla yatırım yapılması öngörülüyor. Tesiste kullanılacak güneş panellerinin yerli üretim olması gerekiyor. Bu doğrultuda 18 ay boyunca yıllık 500 MW kapasiteli bir panel fabrikası kurulması gerekiyor. Tesis için yer tahsisi ise devlet tarafından yapılacak.

İhaleyi kazanan Kalyon-Hanwha ortaklığı ihale sonrasında fabrikanın kurulması için de çalışmalara başlamıştı. Yer tahsisi ve projelerin tamamlanmasının ardından sıra temel atmaya geldi. Hafta içerisinde Başbakan Binali Yıldırım’ın da katılacağı törenle fabrikanın temelleri atılması bekleniyor.

Kurulacak Fabrikada 1000 kişiye istihdam sağlanacağı ön görülüyor. İnşaatın bitiminden sonra bantan ilk panelin çıkacağı tarihin ise Aralık 2018 olması bekleniyor.

Proje bitiminden sonra fabrikada üretilecek panellerin santral tamamlandıktan sonra artan GES projelerine olan talep ile üretimin iç ve dış pazarda değerlendirilebilmesi söz konusu gözüküyor.