30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İlk Yerli Entegre Güneş Enerjisi Fabrikası Yarın Açılıyor!

ANKARA (Enerji Portalı) – Kalyon Enerji’nin Ankara’da kurduğu ilk yerli entegre güneş paneli fabrikası yarın Cumhurbaşkanı’nın katılımıyla açılacak.

Ankara Başkent OSB‘de kurulan Avrupa’da tek olacak özelliklere sahip ilk yerli entegre güneş paneli fabrikasının açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın iştirakiyle yarın gerçekleşecek.

Bugün Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu tarafından gazetecilere basın toplantısı yapılacak.

Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Kalyoncu, şu açıklamalarda bulundu:

“Tüm ürünlerin üretim sahfaları tek çatı altında. Bunun Avrupa’da başka bir örneği yok. Fabrika bir eğitim, üretim ve teknoloji üssü niteliğinde… AR-GE’ye çok ciddi yatırımın yapıldığı projede birçok üniversite ile de işbirliği yapılıyor.”

Entegre tesis hakkında…

Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi‘nde inşaatı tamamlanan 80 bin metrekare kapalı alana sahip.

400 milyon dolar yatırım değerine sahip fabrikada 1300 kişiye istihdam sağlanacak.

Silikon işleme teknolojisini Türkiye’ye kazandıracak fabrika, faaliyete geçtiğinde “ingotwaferhücre ve modül” imalatını tek çatı altında yapabilen Türkiye’nin ilk entegre tesisi olacak.

Yılda 500 megavatlık üretim kapasitesiyle hizmet verecek olan fabrikanın ilk üretimleri, Güneş YEKA 1 projesi kapsamında kurulacak toplam 1000 megavat kurulu güce sahip Konya Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nde kullanılacak.

1 Yorum

  • Naci dedi ki:

    Hayırlı ugurlu ve bol kazanclı olsun teprik ediyorum bu girişiminizden dolayı yurtdışınada satışınız olacakmı varsa bayilikleriniz varmı tşkler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.