30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İlk Türk nükleer enerji uzmanları Rusya’dan yükseköğretim diplomalarını alarak mezun oldu

Rusya Federasyonu’nun Obninsk şehrinde bulunan MEPhI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsü’nde nükleer enerji alanında eğitimlerini tamamlayan Rus ve yabancı öğrenciler için mezuniyet ve diploma töreni düzenlendi. 173 mezun arasında Rusya, Moğolistan, Vietnam ve Türkiye’den gelen öğrenciler bulunuyor.

Altı buçuk yıllık eğitim programını tamamlayıp tez çalışmalarını başarıyla sunan 35 Türk uzman mezun oldu. Tüm mezunlar, Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesinde görev almak üzere, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından işe alınacak.

Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdürü Alexey Likhachev, JSC Rusatom Energy International Yönetimi (Proje Geliştiricisi ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin hâkim hissedarı), işveren statüsünde olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin üst yöneticileri ve diğer Rus misafirler, diplomalarını alan ilk Türk nükleer enerji uzmanlarını tebrik etti.

Obninsk şehrinde düzenlenen mezuniyet törenine Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Hüseyin Lazip Diriöz, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç ve Türkiye’den gelen diğer misafirler katıldı.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Lazip Diriöz, mezunları tebrik ederek “Bu proje, Rus ve Türk işbirliğinde yapılan en büyük projelerden biridir” dedi.

Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdürü Alexey Likhachev, genç uzmanlara hitaben, “Bundan sonra profesyonel alanda kendinizi gerçek anlamda gösterme fırsatınız olacak. Aldığınız eğitim, dünyadaki en iyi eğitim programlarından biri olarak kabul ediliyor. Nükleer bilimler ve nükleer enerji sektörü, pek çok ülkede dinamik bir şekilde gelişmekte olan alanlardan. Bu anlamda, hayatta kendinize layık bir yer edineceğinizden eminim” dedi.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç, yaptığı konuşmada “Nükleer enerji alanında Rus eğitimine talep oldukça yüksek. İlk Türk nükleer uzmanlarının, dünyanın ilk nükleer güç santralinin yapıldığı şehirde eğitim görmelerinin sembolik bir anlamı var. Aldıkları bu eğitimin sonrasında genç uzmanlarımız, Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin yapımında görev alacaklar. Öğrencilerimizin mezun olması, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinin gerçekleştirilmesine yönelik önemli bir aşamadır” dedi.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Yury Galanchuk, yaptığı basın açıklamasında “Eğitimin sonucunda Akkuyu NGS yapım projesinde önemli görevler alacak mezunlara ayrıca uygulamalı bireysel eğitimler verilmeye de başlanacaktır. Rus tasarımı nükleer güç santrallerinde büyük tecrübeye sahip olan ve şu an AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’de çalışan Rus uzmanlar, ilk Türk nükleer güç santralindeki ekipmanın ve teknolojik sistemlerin güvenli bir şekilde işletilmesi için gerekli uygulamaya yönelik bilgilerini, yetki ve deneyimlerini gençlerle paylaşacaklar” dedi.

MEPhI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsü’nden mezun olan Emre Yarar, Rusya’da aldığı eğitimin seviyesinin yüksek seviyede olduğunu vurguladı ve “Ülkemizde kurulacak nükleer güç santrali hakkında hem teorik, hem de pratik açıdan her şeyi en ufak detayına kadar öğrendim. Ülkemin yeni kazanacağı teknolojilerde benim de katkımın olacağını bilmek çok gurur verici. Hedefim, Türkiye’nin kendi nükleer güç santralini inşa etmesinde en aktif şekilde rol almak” diye konuştu.

MEPhI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsü’nün bir diğer mezunu Coşkun Karadaş, Türkiye’nin nükleer güç santralinin kurulmasına ilişkin kararın alınmasından bu yana geçen 60 yıl içerisinde ilk defa uygulamaya geçildiğini ve böylesi bir projede yer almanın gurur verici olduğunu ifade etti. Karadaş, “En büyük hayalim eğitimimi tamamladıktan sonra, uzun yıllar nükleer enerji alanında çalışarak edindiğimiz tecrübe ve bilgiyle ülkemize yerli bir nükleer enerji santrali kazandırmak ve Türkiye’yi nükleer enerji alanında söz sahibi bir ülke konumuna getirmek” dedi.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Yönetici Direktörü Konstantin Ryzhak, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali Personelinin Seçimi, Eğitimi ve Yetkilendirilmesi Programına göre genç nükleer uzmanları olan tüm Türk öğrenciler, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’de işe alınacak. Elbette, mezunların ilgili pozisyonlara yerleştirilme sürecinde, eğitimleri boyunca gösterdikleri başarı oranları dikkate alınacak. Mezunların bugünkü başarıları ailelerinin destekleri olmadan imkânsız olurdu. Hepsine teşekkür ediyoruz” dedi.

Nükleer enerji uzmanı yetiştirme eğitimi, MEPhI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi tarafından, Mersin’deki Akkuyu Nükleer Güç Santralinin inşaat projesi ile ilgili olarak Rusya ve Türkiye arasında imzalanan Hükümetler Arası Sözleşme çerçevesinde verilmektedir. 2011 yılında başlatılan eğitim programı çerçevesinde 221 Türk öğrenci eğitim görmeye devam etmektedir. Bunlardan 196’sı MEPhI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsü’nde, 25’i ise Sankt-Peterburg Politeknik Üniversitesi’nde okumaktadır. Eğitim süresi toplam altı buçuk yıl. Birinci yılda öğrencilere Rusça dil eğitimi, akabinde ise Nükleer Mühendisliği alanında beş buçuk yıllık eğitimi verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.