30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İlk Offshore YEKA Rüzgar Enerjisi İhalesi Gerçekleştirilecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, “Türkiye’nin bin 200 megavat kurulu güce sahip olacak ilk offshore Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) rüzgar enerjisi ihalesinin önümüzdeki aylarda gerçekleştirilmesi bekleniyor” dedi.

Şentop, Endonezya’da düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’de yenilenebilir enerji arzının ağırlıklı olarak hidro enerjiden sağlandığını söyledi.

Geçen yıl üretilen elektriğin yüzde 20’sini hidro enerji kaynaklarının oluşturduğuna  anlatan Şentop, şunları konuştu:

“Kısa vadede, rüzgar ve güneş enerjisinin oranını da artırmayı hedefliyoruz. Bu amaçla, YEKA projelerini hayata geçirdik. Türk-Alman ortaklığından oluşan bir konsorsiyum, Türkiye’deki ilk rüzgar enerjisi YEKA ihalesini Ağustos 2017’de kazandı. Proje kapsamında toplam bin megavat kapasiteli 5 adet rüzgar türbininin kurulacak. Mart 2017’de sonuçlanan güneş enerjisi YEKA projesi ihalesi kapsamında,  bin megavat kurulu güce sahip olacak Karapınar YEKA ile yıllık bin 600 gigavat elektrik üretimi gerçekleştirmesini hedefliyoruz. Öte yandan, Türkiye’nin bin 200 megavat kurulu güce sahip olacak ilk offshore YEKA rüzgar enerjisi ihalesinin önümüzdeki aylarda gerçekleştirilmesi bekleniyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.