30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İlk Elektrikli Kamyon, Emisyonu %30 Azaltacak!

İTALYA (Enerji Portalı) – CNH Industrial, Nikola Motor ortaklığı ile gerçekleştirdiği ilk elektrikli kamyon Nikole Tre’ yi tanıttı.

İtalyan otomotiv firması CNH Industrial’a ait olan ve Iveco markası altında faaliyet göstermekte olan ağır vasıta departmanı tarafından projelendirilen ilk elektrikli kamyon modelinin tanıtımı gerçekleştirildi. İtalya’nın Torino kentinde 3 Aralık tarihinde tanıtımı yapılan elektrikli kamyonun, ABD’de yerleşik startup firması Nikola Motor ortaklığı ile geliştirildiği açıklandı.

Elektrikli kamyon projesinin, her iki firma tarafından geçtiğimiz Eylül ayında duyurulan işbirliği anlaşması neticesinde hayata geçti. Kamyon özellikle Avrupa pazarına hitap edecek şekilde tasarlandığı açıklandı. Nikola Tre adını alacak olan yeni kamyonun, Avrupa’da Volkswagen, Daimler ve Volvo ile rekabet etmeye çalışan Iveco’nun elini güçlendirmesi bekleniyor.

Nikola kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Trevor Milton,Ortaklığımızı imzaladıktan sadece üç ay sonra bu prototipi sunabildik, önümüzdeki üç yıl içinde ne yapacağımızı hayal edin.” dedi. Milton, prototip aracın büyük ilgi gördüğünü ve birkaç gün içinde mevcut üretim kapasitesinin üzerinde bir sipariş aldıklarını söyledi.

Anlaşmaya göre, CNH Nikola’dan 100 milyon dolarlık nakit ve 150 milyon dolarlık hizmetten oluşan 250 milyon dolarlık hisse aldı.

Yeni kamyonun klasik bataryalı ve ayrıca hidrojen yakıtlı olmak üzere iki farklı seçenekle piyasaya sürüleceği ve aracın sürüş menzilinin 966 km olacağı açıklandı. Aracın bataryalı versiyonunun 2021 yılında, hidrojen yakıtlı versiyonunun ise 2023 yılında müşterilere teslim edileceği öğrenildi.

LMC Automotive araştırma firmasının analisti olan Zita Zigan, şu istatistiksel açıklamayı yaptı:

“Avrupa’da üreticilerin yeni kamyonlar ile gelen karbondioksit emisyonlarını 2019 la kıyaslandığında 2025’e kadar yaklaşık %15, 2030’a kadar da % 30 azaltılmış olacak.”

Kaynak: Reuters

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.